Střední část Benešovy třídy se rekonstruovala zhruba před deseti lety, zbylé části na opravu stále čekají. Ostrý kontrast je znát zejména na původních rampách podél obchodů, schodištích, v garážích nebo podchodu. Některá místa jsou kvůli havarijnímu stavu nepřístupná, jinde lidé žasnou nad zkorodovanými konstrukcemi, poškozeným povrchem s rostoucí trávou v puklinách a špinavými temnými zákoutími.

Původně radnice chystala další dvě etapy rekonstrukce. U zbývajících panelových domů z 80. let minulého století však zatím probíhají jen ojedinělé dílčí opravy. Další část třídy směrem k centru města a sídlu zdravotnické záchranné služby je novější a má jiný charakter.

Kdysi "Marxovka", dnes "Benešovka". Největší hradecké sídliště se proměňuje, ale pozvolna, velká část stále chátrá.
FOTO, VIDEO: Hradecká Benešovka. Lesk i bída socialistického sídliště

Město při plánech narazilo na složité majetkové poměry, zejména získání souhlasů majitelů bytů a dalších objektů, kterých jsou stovky.

„Všichni v Hradci známe stav na Benešově třídě. Zejména kvůli velkému počtu vlastníků nemovitostí není snadné provést rozsáhlé rekonstrukce, proto k nim přistupujeme alespoň v dílčích krocích,“ uvedl před časem v tiskové zprávě náměstek primátorky pro oblast městských investic Lukáš Řádek.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Radnice i nadále rozsáhlou rekonstrukci Benešovy třídy plánuje. Oprav by se měly dočkat chodníky, parkovací stání, městský mobiliář či přilehlá veřejná prostranství. Zdá se však, že přípravy budou trvat ještě dlouho. Město zatím připravuje územní řízení. V příštích letech by mělo dojít na tvorbu projektové dokumentace pro stavební povolení a následně dokumentace pro provádění stavby.

Vizualizace nové školky Podzámčí II.
Na Moravském Předměstí v Hradci vyroste ekologická školka pro stovku dětí

Na pomezí zrekonstruovaného prostranství a původní jižní části bulváru u restaurace Kozlovka právě nahrazuje zchátralou nadzemní lávku nové přemostění mezi rampami za 10,5 milionu korun. Otevřít by se mělo na jaře příštího roku.

Na hradecké Benešově třídě roste nová lávka. Takhle stavba pokročila:

Zdroj: Deník/Stanislav Ďoubal