Evropský fotbalový šampionát, který tentokrát hostí Polsko společně s Ukrajinou, začíná již za necelý měsíc. První tři zápasy ve skupině hrají čeští reprezentanti v blízké Vratislavi, což je dobrou zprávou pro všechny fanoušky.

„Na návštěvu fanoušků se intenzivně připravujeme. Jsme rádi, že jim budeme moci nabídnout špičkový fotbal na novém stadionu. Fotbalové EURO 2012 je další příležitost, jak rozvíjet velmi dobré česko – polské vztahy," uvedl Rafał Jurkowlaniec, maršálek Dolnoslezského vojvodství.

Nejen pro české fanoušky připravují organizátoři řadu  doprovodných akcí přímo ve Vratislavi, hlavním městě Dolnoslezského vojvodství, ale také v jeho okolí. Až pro třicet tisíc zájemců, kteří se nedostanou na stadion, budou na hlavním vratislavském náměstí připraveny velkoplošné obrazovky.

Část fanoušků pojede do Polska speciálními vlaky, které vypraví České dráhy na každý zápas ve skupině, tedy 8., 12. a 16. června. Východočeši jistě využijí spoj, který jede z Prahy přes Pardubice, kde odjíždí vždy v 10.30 hodin. Ve Vratislavi vlak končí ve 14.39 hodin. Tedy s dostatečným předstihem před zápasy, které začínají ve 20.45, respektive 12. června česká reprezentace hraje proti Řecku od 18 hodin.

A kolik cesta vlakem stojí? Z Pardubic zpáteční jízdenku České dráhy prodávají za cenu 699 korun. Z hlavního nádraží ve Vratislavi bude pravidelný vlakový spoj až ke stadionu.

Pro fanoušky, kteří pojedou na šampionát automobily, bude na okraji Vratislavi připraveno velké odstavné parkoviště, ze kterého pojedou do centra speciální autobusy. Řidiči by měli do Polska vyrazit s předstihem, aby se vyhnuli případným zácpám.

„Královéhradecký kraj již nyní spolupracuje s policií kvůli zajištění co možná nejplynulejšího provozu na silnicích v našem regionu během fotbalového šampionátu. V průběhu fotbalového šampionátu nebudou  v kraji na klíčových komunikacích směřujících k hranicím žádné dopravní uzavírky silnic či objížďky. Všechny opravy a rekonstrukce musí být do té doby hotové či začnou až po něm," řekl Lubomír Franc, hejtman Královéhradeckého kraje.

Hokejové šílenství nahradí fotbalové

Poznámka Jana Prušky:
Není to ani týden, co začalo hokejové mistrovství světa, a sportovní fanoušci začínají pomalu myslet na fotbalový svátek – Euro 2012. Jistě je velmi atraktivní fakt, že první zápasy naši borci sehrají necelých 180 kilometrů od Hradce Králové v polské Vratislavi. Díky tomu určitě řada nadšenců pojede české reprezentanty podpořit přímo na stadion. Nasát atmosféru zaplněného stadionu pro téměř 43 tisíc lidí je určitě přáním každého fanouška. Snad náladu nepokazí případné zácpy na silnicích, kapesní krádeže ve frontách nebo agresivní chuligáni, kteří se na fotbal jdou jen poprat a nemají tam co dělat.