Již dvanáct let se může Hradec Králové pyšnit největším a zároveň prvním sladkovodním akváriem, které se nachází ve střední a východní Evropě.
Unikátní akvárium, jehož celkový objem je 130 000 litrů vody, nabízí svým návštěvníkům pohled na více než čtyřicet druhů býložravých i dravých ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat.

Jedním z nejvíce obdivovaných obyvatel akvária je dravá arowana dvojvousá, jejíž délka je přes 120 centimetrů, a to přitom při nasazení do nádrže před dvanácti lety měřila pouhých deset centimetrů.

Při otázce na druh ryby, kterou by provozovatel akvária v nádrži chtěl mít, odpovídá, že největší sladkovodní rybu arapaimu gigas. „Rozhodně by se do našeho akvária vešla, je to však dravec a měli jsme obavu, že by takhle velká ryba rozhodila klid a pohodu, který mezi jednotlivými druhy v naší nádrži vládne. Proto jsme tenhle záměr zavrhli,“ přiznává David Šmeral, autor projektu hradeckého Obřího akvária.

Bezprostřední atmosféru latinskoamerického pralesa dotváří kromě podvodního tunelu také deštný prales, ve kterém je možné se pokochat krásou rostlin, jako jsou orchideje, bromelie a tillandsie v obdivuhodné tvarové i barevné rozmanitosti ve více než 150 druzích a odrůdách. Dojem deštného pralesa umocňuje také občasný tropický déšť či umělá mlha.

Kromě prohlídky akvária lze v objektu navštívit projekční místnost, ve které je akvárium s rejnoky, kavárnu Piraňa s velkým akváriem, ve kterém je možné prozkoumat ostrost zubů dravých rybiček, či rodinné sportoviště s ricochetovým kurtem, saunou a posilovnou.

Velkým lákadlem je pro návštěvníky také možnost pozorovat jedinečné krmení s potápěčem krmícím ryby z ruky přímo v nádrži.

Každoročně navštíví akvárium padesát až sto tisíc návštěvníků. „O návštěvu Obřího akvária je velký zájem. Patří k top turistickým atrakcím ve městě,“ potvrzuje vedoucí Informačního centra Daniela Manďáková.

KAROLÍNA KARPAŠOVÁ, ČTK