Čtyř oficiálně radnicí potvrzených shromáždění a pochodů ve městě se v sobotu 12. března zřejmě zúčastní kolem jednoho tisíce demonstrantů. Tak to alespoň odhadují policisté s novobydžovským starostou Pavlem Loudou.

Jak ve čtvrtek uvedla tajemnice městského úřadu Marcela Česáková, všechny čtyři strany a skupiny, které o shromáždění ve městě požádaly, splnily zákonem stanovená pravidla. Proto nemohla být omezena či zakázaná. Jak dodala, jakmile ale dojde k páchání trestné činnosti či slovnímu napadení, může radnice ve spolupráci s policií shromáždění či pochod rozpustit.

To potvrdil také velitel krajské pořádkové policie Vladimír Hanuš. „Při podobných akcích nic nenecháváme náhodě, také na novobyd〜žovské mítinky jsme se připravovali zhruba měsíc. V případě potřeby tu mohou zasáhnout všechny naše složky,“ vysvětlil Hanuš. Podle něho tak při sobotních shromážděních mohou využít běžné pořádkové hlídky, k dispozici budou mít nejen dopravní policii, ale také kriminalisty, těžkooděnce či policisty se psy. Pokud to bude nutné, nasadí také policisty na koních a připraven bude rovněž vrtulník.

„V žádném případě nechceme omezovat běžný chod života obyvatel města i těch, kteří městem například budou projíždět. Vše záleží na vývoji situace, musíme být prostě připraveni,“ dodal velitel sobotní akce Petr Krása.

Na radnici bude v sobotu krizový štáb, který také bude okamžitě reagovat na případné potíže.

Kdo se tedy na sobotní mítinky chystá? Jako první o povolení ke shromáždění se přihlásili zástupci Dělnické strany sociální spravedlnosti, která počítá s účastí zhruba dvou set lidí. Chtějí poukázat na roustoucí kriminalitu Romů. Následuje shromáždění „Za poklidné soužití v Novém Bydžově“, jehož zástupci odhadují účast na 250 osob. O dvě shromáždění, zaměřená proti rasismu a neonacismu, požádal jako fyzická osoba Jan Cemper, ten počítá se zhruba třemi stovkami demonstrantů.

Není žádným tajemstvím, že na webových strákách a Facebooku výzvu k účasti na sobotních akcích psaly také jiné organizace, například Národní odpor či Československá anarchistická federace.

ANKETA: Zúčastníte se některého ze sobotních shromáždění?

František Kohout
Nový Bydžov
Půjdu se podívat, myslím, že se nemám čeho obávat. Stejně si myslím, že situace se v Novém Bydžově obrátila k lepšímu, zvlášť když policie posílila hlídky a přibylo strážníků. Navíc se nedají všichni Romvé „strkat do jednoho pytle“, nejsou přece všichni stejní, ostatně jako my.

Lukáš Doležal
Jaroměř
Já jsem velice mírumilovný člověk, jsem proti násilí v jakékoliv podobě a situaci bych určitě tímto radikálním způsobem neřešil. Na žádné shromáždění ani pochod proto nepůjdu. Jezdím sem pravidelně jako student do školy a nikdy jsem neměl žádné problémy.

Pavlína Ryglová

Nový Bydžov
Jdu v sobotu do práce, takže se na žádné shromáždění ani pochod nechystám. Je pravda, že jsem zvědavá, jak dlouho všechna opatření budou ve městě fungovat. Vždyť nejsou peníze. A jestli zvýšený počet policistů městu pomůže, budu jen ráda. To vše se ale zřejmě ukáže až po delším čase.

Stanislav Petrovický
Skochovice
Byl jsem ve městě u lékaře, ale jinak se sem dostanu minimálně. Vlastně ani nevím, co si mám o celé situaci v Novém Bydžově myslet. Každý den čtu a dozvídám se něco jiného. Jsem z toho trochu v rozpacích. A protože nejsem zdejší, určitě na shromáždění ani pochod nepůjdu.

Věra Mitalová
Nový Bydžov
Já tedy určitě na žádné shromáždění ani pochod nepůjdu. Nyní přemýšlím, kam se s dětmi schováme. Rodina bydlí daleko. Mám tři malé děti a opravdu se bojím, aby jim někdo neublížil. Situace se tu sice zlepšila, ale jak se zachovat v sobotu, to nevím a jsem z toho vystrašená.

Štefan Gaži
Nový Bydžov

Ne, ani podívat se na shromáždění nebo pochodu nepůjdu i kvůli zdravotnjím problémům. Ale stejně nechápu, co tu chce Dělnická strana dělat, je to podle mne zbytečné. Žiju tu už jedenatřicet let a nikdy jsme neměli problémy. Přepadení a znásilnění? Nedělají to jen Romové!