Z Hradecka

Zhoršilo se hradecké ovzduší. Problémy ale smog neudělá: Do červených hodnot se ve středu dostal stav čtyřiadvacetihodinového imisního limitu polétavého prachu na stanici, která je umístěná na Brněnské třídě v Hradci Králové. Obavy ale obyvatelé krajské metropole mít nemusí, „Imisní limit překročen v podstatě nebyl, jen jsou mírně zhoršené rozptylové podmínky," uklidnila Markéta Bajerová, vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Svoboda: „Přece neřeknete dítěti, že je hloupější než jiní": Výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu handicapovaných dětí v minulém týdnu doslova obletěly republiku a vysloužily si vlnu kritiky z řad odborné i laické veřejnosti. Desítky nejen mentálně postižených dětí se přitom vzdělávají i v Hradci Králové, kde má speciální pedagogika mnohaletou tradici. Samotného ředitele hradeckých speciálních škol Pavla Svobodu ale prý prezidentova slova tolik nepopudila. Ačkoli ho podle svých slov v lásce příliš nemá, říká: „Myslím si, že to byly nešťastné řeči."

Ze sportu

Specialista na góly do prázdné: Herně nezáří, ale střílí důležité branky. A o to v tuhle chvíli jde. Rastislav Dej pomohl minulý týden jedním gólem k tříbodovému úlovku v Olomouci, v úterý zařídil v 54. minutě vítězství 2:1 nad Slavií. „Tomáš Troliga mi to skrz čtyři hráče výborně nahrál. Zakončoval jsem do prázdné brány," pochvaloval si útočník Mountfieldu. Hradec chtěl v Praze odčinit průšvih 0:7 s Brnem. To se povedlo. „Přijeli jsme s pokorou, po domácím debaklu jsme si pověděli spoustu věcí. Jsem rád, že jsme se zlepšili," zářil Dej.