Z Hradecka

Bydžov firmy zajímá. Začnou se tu vyrábět chipsy i topná tělíska: Průmyslová zóna Zábědov na jih od Bydžova hlásí téměř plno. Míří sem dvě nové firmy, další plánuje rozšíření. Už příští rok by tu měla najít práci více než stovka lidí. „Zřejmě jsme pro investory dobrým místem," hodnotí situaci starosta Nového Bydžova Pavel Louda a dodává, že největším přínosem je jednoznačně velký nárůst pracovních míst. Na místě plánuje rozšíření dánská firma Multi-Wing, která vyrábí ventilátory.

Hradečtí a pardubičtí vědci se spojí. Chtějí dotace: I v dnešní době vznikají nové vynálezy, objevy a patenty. Stejně tomu je v královéhradecké fakultní nemocnici či na nedaleké Univerzitě Pardubice. „Nadějných projektů máme za sebou několik. Některé firmy využívají know-how našich lékařů, kteří zkoumají v praxi, jak by mohli jejich produkty využít v medicíně," uvedla Lucie Bartošová z Centra transferu biomedicínských technologií hradecké nemocnice (CTBT).

Ze sportu

Hvězdy musí do postele v osm. Možná ale ráno: Prosíme jednou finskou lázeň! Není problém… O víkendu budou v Hradci Králové vrcholit finálové turnaje extraligy mladšího dorostu a 8. tříd. Zpestřením velké akce má být hokejová přehlídka vítězů Stanley Cupu, mistrů světa a olympijských medailistů. V sobotu večer se v exhibici utkají veteráni Hradce Králové se „starými" pány Jokeritu Helsinky. Finskou armádu dala do kupy legenda pardubického hokeje Otakar Janecký, který za Jokerit odehrál osm sezon.