Z Hradecka

Relikviář na vzácné ostatky vznikal rok: Zhruba 35 centimetrů vysoký relikviář připomíná „kulaté zrcátko na nožičce". Je prosklený a jeho obvod tvoří průřez vodovodní trubkou z vřídlovce. Nechybí několik kamenů – almandinů. Samotné relikvie – pramínek světcových vlasů a kapka krve – jsou zasazeny ve skleněné kouli. Zajímavostí je, že zepředu relikviáře je latinsky napsáno svatý Jan Pavel II., zezadu blahoslavený. Kapičku krve totiž získal biskup Jan Vokál od někdejšího sekretáře papeže ještě v době, kdy  pontifik nebyl prohlášen světcem.

Unikátní školu pro tlumočníky hodlá kraj podpořit. Ale ne hned: Unikátní „voška", která by vzdělávala tlumočníky českého znakového jazyka, má o krok blíže svému vzniku. Zázemí by našla při Střední, Základní a Mateřské škole pro sluchově postižené ve Štefánikově ulici. Královéhradecké krajské zastupitelstvo vznik tohoto oboru podpořilo a přislíbilo, že kraj jako zřizovatel požádá o zápis do rejstříku škol. Vyšší odborná však ještě vyhráno nemá. Kraj totiž o zápis požádá až v okamžiku, kdy bude ukončeno akreditační řízení pro tento obor.

Ze sportu

Do brankářského řemesla „fušují" i obránci: Fotbalisté hradecké Olympie poprvé na jaře zaváhali. V Chlumci nad Cidlinou remizovali a o bonusovém bodu rozhodli při penaltách. Divákům se zápas musel líbit – domácí podali výborný výkon, na obou stranách byla řada vyložených šancí, aplaudovali zejména při vyrovnání v poslední minutě. V penaltovém rozstřelu v rozhodujících sériích hostující Karanský a Blažej dali, zatímco střely domácích J. Jelínka a Koubka zkušený gólman Pařízek chytil.