Z Hradecka

Petice: 
Náměstí 
po opravě? Mrtvá zóna: Parkovat či neparkovat? To je oč teď na hradeckém Velkém náměstí běží. Plánovaná rekonstrukce historického klenotu za 150 milionů totiž s parkovacími místy příliš nepočítá, což někteří kritizují. Náměstí podle nich umře, lidi bez možnosti parkování zkrátka pojedou jinam. Své připomínky k vítěznému návrhu budoucí podoby náměstí sepsali koncem minulého týdne do petice, pod kterou se podepsala už víc jak stovka lidí. Podle svých slov přitom po rekonstrukci rozbitého náměstí prahnou stejně jako ostatní.

„Za rozpadem manželství stojí nezávislost," míní socioložka: Jiřina Šiklová před několika dny oslavila kulaté narozeniny s osmičkou na začátku, vysoký věk by jí ale hádal málokdo. Životní energie má tato drobná žena na rozdávání. Přesvědčit se o tom mohli i návštěvníci besedy o krizi a rozpadu rodiny, která v závěru minulého týdne proběhla na festivalu sociálních služeb Poznejme se navzájem. „Dnes mluvíme o krizi rodiny, či o jejím rozpadu. To souvisí s tím, že dříve byla vzájemná závislost muže na ženu a dnes už to tak není," začala svou přednášku v aule hradecké univerzity Šiklová.

Ze sportu

Suverénní Matějovský nenašel na Slovensku přemožitele: Výborně si vedl na druhém podniku mistrovství Evropy cestovních vozů (FIA ETCC), který se uskutečnil o víkendu na Slovensku, královéhradecký závodník Michal Matějovský. Devětadvacetiletý pilot na Slovakia Ringu kraloval a vyhrál vše, co se dalo. Jezdec týmu Křenek Motorsport ve své třídě TC2 dokázal zvítězit ve všech jízdách, do kterých nastoupil. Ve volném testu zajel nejrychlejší čas, což napodobil jak ve volném tréninku, tak i v kvalifikaci.