Z Hradecka

Veřejné vs. soukromé. „Vodní vyhláška" mantinely teprve hledá: Věc veřejná, věc soukromá, to je oč tu běží. Vyhláška zakazující odběr povrchové a podzemní vody na Hradecku motá hlavy zahrádkářům i úředníkům. Na co se voda používat smí, a na co už ne? To je otázka, které vodohospodáři v poslední době čelí takřka neustále. „Legislativa není bohužel na takovou situaci připravena, proto se snažíme definovat, co je důležitější a co méně," přiznává vedoucí odboru životního prostředí hradeckého magistrátu Iva Šedivá. Situace je podle ní nestandardní a rozškatulkovat vše do přesných kategorií složité. „Nařízení by primárně mělo vést k tomu, aby se snížila spotřeba vody," apeluje Iva Šedivá.

Tábor hemofiliků: hrají si a učí se zvládat nemoc: Šestnáct dětí i s jejich rodiči si užívá her, ale i rehabilitace na táboře v Bělči nad Orlicí. Předškolní děti i dospělí se zde učí, jak zvládat hemofilii v rodině. Poškození kloubů hrozí i při běžném pádu, proto má malý Tomáš na kolenou chrániče. Běžně ale jezdí na kole a hraje si jako jeho zdraví vrstevníci. „Máme dva syny. Mladší je hemofilik. Snažíme se chovat tak, abychom minimalizovali nebezpečí, ale omezení nebyla žádná. Ty samozřejmě jsou. Na táboře se učíme společně aplikovat injekce, které jsou pro syna důležité," uvedl Jaromír Veselák z Plzně.

Ze sportu

Davis Cupu se nikdy nedočkal. „Nesešlo se to": Pořád vypadá stejně, jako když se rval jako lev na kurtu. Hodit rakety přes rameno a jít někoho zničit na kurt. Stále je to ten vysoký a hubený sympaťák. Před Tomášem Berdychem byl Jiří Novák jasnou českou tenisovou jedničkou, hvězdou, která se vždycky rvala v Davis Cupu za Česko. Měl jenom pech, že na úplný vrchol jeho generace nikdy nevykročila. Když k tomu bylo jednou hodně blízko, on se smolně zranil… Momentálně trénuje reprezentaci do 18 let a mládež ve svém Prostějově. Na Pardubické juniorce pozoruje talenty i svoje svěřence. Sám ji ale nikdy nevyhrál. „Ve finále v roce 1993 jsem prohrál s Tomášem Zíbem," hned vypálí.