Z Hradecka

Město ničí „Kotěru", bouří se památkáři: Na jedné straně se město honosí svým architektonickým a urbanistickým dědictvím a létá deklaruje zájem o zápis do prestižního Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, na druhé ale velmi necitelně zasahuje do stávajících historických budov a veřejného umění. Přesně to Hradci Králové vytýkají přední čeští odborníci na moderní architekturu napříč republikou. Jejich nespokojenost vygradovala do takové míry, že v minulých dnech sepsali dopis plný stížností, který zaslali na adresu primátora Zdeňka Finka a také všem členům zastupitelstva.

Na univerzitu se sjedou její absolventi. Je jich třicet tisíc: Třicet tisíc bývalých studentů Univezity Hradec Králové (UHK) by mohlo přijet v sobotu 12. září do krajské metropole. UHK totiž plánuje podruhé návrat do poslucháren a k setkání s bývalými učiteli a spolužáky, stejně jako před dvěma lety, kdy dorazilo dva tisíce absolventů a jejich rodinných příslušníků. Letošní program proto myslí na všechny generace a zdaleka nejen na samotné držitele univerzitního diplomu, nýbrž i na ostatní veřejnost. Těšit se tak můžete na akademický program a prohlídky univerzitních objektů či hudební festival.

Ze sportu

Kápo Šimánek: „Třeba budeme hrát na třineckých 6:5": První lajna Mountfieldu nebude bez Tomáše Mertla jiná, jiný bude totiž celý tým. Alespoň to tvrdí kapitán Jiří Šimánek (36). „Chceme hrát aktivnější hokej," prozrazuje. V úterý nasypali hokejisté Hradce Králové Litoměřicím – svému farmářskému týmu – šest kousků (6:3), něco na tom asi bude… „V Hradci jsme dávali vždycky málo branek. Tak třeba se výsledky z 2:1 změní na třineckých 6:5," culí se.