Z Hradecka

Láska k povolání. Karel Přibyl učil
od maturity až do sedmdesáti let: Školní práh jsem poprvé překročil před sedmdesáti čtyřmi léty a vůbec si to v paměti nevybavuji. Často si však vzpomínám na své první krůčky v roli učitele i na vše, co tomu předcházelo. Patřím totiž k těm několika nešťastníkům, kteří patrně jako jediní v dlouhodobé historii našeho školství navštěvovali školu v době prázdnin. Bylo to v roce 1953, kdy došlo ke změně školského systému, podle kterého se mimo jiné rušila čtyřletá gymnázia, a tak byl v tomto roce čtvrtý ročník nahrazen prázdninovým kurzem, na jehož konci nás čekala zkouška dospělosti. Tu jsem úspěšně vykonal 26. srpna a připravoval se na vysokoškolské studium.

Hradecké zpěváky z Boni pueri čeká největší akce v historii. V Číně zapějí také prezidentovi: Místo do školy koncerty v Šanghaji. Takový program čeká necelou padesátku zpěváků mezinárodně uznávaného chlapeckého sboru Boni pueri z Hradce Králové, která vyráží koncertovat do nejlidnatějšího města Číny už zítra. Odcestuje navíc i s početným orchestrem – Komorní filharmonií Pardubice, sopranistkou Christinou Johnston a dirigentem Markem Štilcem. „Máme z toho velkou radost, nebývá to u sborů zvykem, pro pořadatele je to vždy velmi finančně náročné, náklady na letenky a ubytování jsou ohromné," říká k cestě ředitel Boni pueri Pavel Horák. Do Číny se vracejí koncertovat po pěti letech.

Ze sportu

V báglu měl činky. Ihnacak poznává českou kabinu: Výřečný chlapík, který se narodil v Kanadě a vlastní italský pas, umně pracuje na své popularitě mezi fanoušky hradeckého hokeje. Brian Ihnacak (30) byl hvězdou nedělní přípravné partie s německým Straubingem, kterou Mountfield dovedl k vítězství 4:1. Otec Peter, legenda torontských Maple Leafs z 80. let, by byl na synátora jistě pyšný. Když zavěsil parádní gól na 2:0, dvě tisícovky diváků v hledišti bouřily.