Z Hradecka

Ministr maří další naději. Ne hotelu Černigov bylo v pořádku: Je hotel Černigov v Hradci Králové památka? Rozhodnutí komise kunsthistoriků a úředníků, kteří dohlížejí na památkovou ochranu, bylo letos na jaře jasné: hradecký hotel památka není a nic nebrání jeho případné demolici. Takový ortel se ale do hry o zachování hotelu zastáncům stavby nehodil. Proto vynesli na stůl další komplikaci: práci ministerských úředníků musel zkontrolovat jejich šéf, ministr kultury. Ten teď do Hradce vzkázal: úředníci postupovali pečlivě a správně.

Déle otevřené hřbitovy, ale i více zlodějů. Blíží se Dušičky: Na pondělí 2. listopadu připadá letošní Památka všech věrných zemřelých, lidově Dušičky. Jako každý rok se na hřbitovy vydají tisíce lidí, na silnice vyjedou sváteční řidiči a na hřbitovech hrozí i zvýšená kriminalita. Již od začátku tohoto týdne jsou všechny hradecké hřbitovy mimořádně otevřené od 7 do 20 hodin. „Platit to bude až do pondělního Svátku zesnulých. Běžně se na hřbitovy dostanete jen od 8 do 17 hodin," uvedla vedoucí správy městských pohřebišť Naďa Štěrbová.

Ze sportu

Vítkovický kat Dej má novou roli. Víc brání: Vítkovice si položil na špalek a dvakrát udeřil. Neomylně jako kat. V 57. minutě srovnal na 2:2. O 67 vteřin později určil konečný výsledek na 3:2. Hokejista Rastislav Dej prožil nejlepší večer v ročníku. „Byl to vážně dobrý pocit," zajiskří se mu v očích. Hradecký útočník dostal na startu sezony novou roli. Místo přesilovek chodí na oslabení. Víc brání než útočí. A svědčí mu to. Stal se nezastupitelným. Kouč Peter Draisaitl na něho spoléhá v klíčových okamžicích zápasů.