Z Hradecka

Z bývalé fabriky centrum pro lidi. Pilnáčkova továrna v Hradci ožívá: Bývalý tovární komplex na rohu Pospíšilovy a Okružní ulice v Hradci Králové se proměňuje. Do pěti let by se měl kompletně opravit a místním sloužit jako kulturně-společenské centrum plné služeb. Alespoň takové plány má současný majitel Pilnáčkovy továrny Filip Řeháček, který je potomkem bývalého továrníka a starosty města Josefa V.B. Pilnáčka. Pořádně živo je ale v bývalé fabrice už teď.

Figurky i samotná mechanika jsou fenomenální, říká o Proboštově betlému restaurátor Bárta: Dláta, dlátka, pilky a všude vůně hruškového dřeva. „Takhle to asi muselo vypadat i v dílně Josefa Probošta před sto lety. Jen tu nejsem na všechno sám," rozhlíží se restaurátor Tomáš Bárta po své hořické dílně, kde dalších sedm restaurátorů již několik týdnů pilně pracuje na rekonstrukci třebechovického Proboštova betlému. Jejich práce by měla skončit příští rok v dubnu.

Ze sportu

Super postup! V Hradci ale krotí euforii: Ztropili pořádné pozdvižení. Minimálně v Příbrami a okolí. Když opouštěli stadion u Litavky, vyprovázely je šokované obličeje a spadlé brady. Fotbalisté Hradce Králové ovládli odvetu 4. kola MOL Cupu. Po domácí prohře 0:1 šokujícím způsobem vyhráli v Příbrami 5:1 a jsou po devíti letech ve čtvrtfinále poháru! „Ale nemůžeme lítat v euforii. V neděli nás čeká Ústí nad Labem. A víte, jak to ve fotbale chodí. Jednou jste nahoře, jednou dole. A my nechceme být v neděli dole," tlumí vášně kouč Bohuslav Pilný.