Z Hradecka

Oprava náměstí se odsouvá, odpůrci viní radnici z podjatosti: Dlouho chystaná rekonstrukce Velkého náměstí v Hradci Králové nabírá další zpoždění. Vydání územního rozhodnutí před pár dny zablokoval Spolek pro kvalitu života, který radnici obvinil z podjatosti a podal námitku krajskému úřadu. „Chceme jen větší objektivitu," říká předseda spolku Roman Grym. Problém je podle něj v tom, že projekt rekonstrukce historického náměstí před více než pěti lety stvořili stejní lidé, kteří o něm teď rozhodují.

Problémy srdce vyřeší šetrněji nový pomocník kardiologů: Nového a moderního pomocníka získali královéhradečtí lékaři z I. interní kardioangiologické kliniky fakultní nemocnice. Za dvacet milionů korun zde totiž vznikla nová katetrizační laboratoř, šest milionů korun zaplatila hradecká fakultní nemocnice, zbytek pak ministerstvo zdravotnictví. „Jedná se o přístroj nové generace. Léčba bude kvalitnější, zabudováno je zde také CT i další technologie. Většina výkonů se na pracovišti již dělala, ale přístroj nám umožní rozvoj hlavně při zákrocích na chlopních a vrozených vadách," vysvětlil Josef Šťásek, přednosta kliniky.

Ze sportu

Matějovský: „Co víc si člověk může přát?": Na rok 2015 bude královéhradecký automobilový závodník Michal Matějovský vzpomínat jen v dobrém. Vybojoval prvenství v evropském šampionátu cestovních vozů FIA ETCC ve třídě Super 2000 TC2, oslavil třicetiny a vzápětí na to narození svého prvního potomka - syna Václava. „Co víc si člověk může přát? Prostě je to paráda. Syn se narodil přesně týden po mých třicetinách. Byl to ten nejkrásnější dárek, který jsem kdy dostal," přiznal v úvodu rozhovoru čerstvý mistr Evropy.