Z Hradecka

Tři miliony předmětů muzeum uschová v moderním depozitáři: Moderní depozitář muzea a možná nová přírodovědecká expozice, biologická laboratoř a zázemí pro návštěvníky v přístavbě plánuje zřídit Královéhradecký kraj v Gayerových kasárnách. Kraj nyní schválil projektovou dokumentaci na rekonstrukci budovy, kterou v areálu využívá hradecké Muzeum východních Čech. Hotová by měla být do šesti měsíců. Krajskou kasu vyjde na 3,9 milionů korun bez DPH. Celkové náklady na opravy by měly být více než 200 milionů korun.

Čerti dnes opouštějí peklo, ohlídá je Mikuláš s anděly: Strach nahánějící čert, moudrý Mikuláš s biskupskou holí a něžný anděl - trojici mystických postav, která je už neodmyslitelnou součástí české kultury, můžete v ulicích potkat v sobotu. Její tradice přitom sahá hluboko do minulosti a je opředena řadou legend. „První zmínky o Mikuláši můžeme najít v Turecku zhruba v první polovině 4. století. Legenda vypráví o biskupu Mikulášovi, který byl nesmírně laskavý a obětavý. Jednou údajně zachránil tři sestry před chudým otcem, který je chtěl ze zoufalství prodat do nevěstince," vysvětluje folkloristka.

Ze sportu

Desáté novodobé derby! Podesáté vyprodáno!: A jde se na to. Je tu derby. Desáté v novodobé historii! Sváteční přístup, ke kterému by kulaté jubileum mohlo svádět, je ale přísně zakázaný. Doslova nepřijatelný! Oba hokejové kluby hrají o strašně moc. Oba touží po návratu sebevědomí. V extraligové tabulce se poflakují na pozicích, kam nepatří. Hradec z hlediska kvality kádru, Pardubice minimálně z hlediska skvostné historie. Kdo bude u číslovky deset zapsaný jako vítěz?