Z Hradecka

Speciální metoda hematologům pomáhá v boji po transplantaci: Dvaceti pacientům už pomohla unikátní léčba, kterou hradecká fakultní nemocnice využívá jako jedno ze dvou pracovišť v České republice. Odborně se metoda nazývá extrakorporální fotoferéza. Jedním z hlavních programů IV. interní hematologické kliniky je transplantace krvetvorných buněk (kostní dřeně), kdy lékaři využívají odebraný štěp kostní dřeně od zdravého dárce a transplantují jej nemocnému.

Univerzita by se měla zaměřit na stáří či zdraví: Prorektor pro tvůrčí činnost a vnější vztahy Kamil Kuča usedl do svého křesla na Univerzitě Hradec Králové teprve loni, ale plánů jak zlepšit renomé hradecké vysoké školy má několik. Například chce univerzitu více provázat se zahraničím či rozjet dlouhodobé projekty napříč všemi fakultami.

Ze sportu

Šimánek je zpátky v práci! V pátek půjde na Vary: Možná se to tak ještě nezdá, ale v hokejové extralize začíná být pořádné horko. Jde do tuhého. Už jen patnáct kol chybí do konce základní části. Šlechtění pozic pro play off začíná. Hradeckým úkolem je vybojovat první čtyřku a začínat doma. Proto je v pátek potřeba u Orlice zalomcovat s předposledními Karlovými Vary (18). Povinnost velí zvítězit!