Z Hradecka

Rudolfinum zase patří dětem: Kdysi se v něm vzdělávaly hluchoněmé děti, před pěti lety tam na čas sídlilo Gymnázium J. K. Tyla a od pondělí patří studentům hradecké obchodní akademie. Řeč je o více než 110 let staré budově někdejšího Ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě v Hradci Králové, kam v pondělí slavnostně přesídlila obří střední škola s více než pěti stovkami studentů. „Doufám, že na dlouhá desetiletí," řekl při symbolickém předávání klíčů od historické budovy hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

S infarktem a jeho následky pomůže pacientům nové video: Přes výrazné pokroky v prevenci a léčbě patří srdeční infarkt i nadále mezi nejčastější příčiny hospitalizací a úmrtí v České republice. Pozitivní nejsou ani celosvětové statistiky. „Podle nich zhruba polovina lidí ve vyspělých zemích umírá na srdeční nebo mozkový infarkt. Proto je prevence a následná správná edukace pacientů tak důležitá," uvedl kardiolog jičínské nemocnice Jiří Nový. Ten je spoluautorem třicetiminutového vzdělávacího filmu zaměřený především na pacienty po prodělaném srdečním infarktu a pro jejich blízké.

Ze sportu

A jsou zase super. Kudrnu takový hokej baví:  Retrobitvu se Spartou ozvláštnila nejen specifická nálada na stadionu a nádech starých „žlutých" časů ze sezony 19993/94, ale také dokonalá souhra nedávné elitní jednotky Mountfieldu. Trio Kudrna, Mertl, Šimánek složilo Spartu třemi luxusními góly. Každý si vstřelil po jednom a po zápase mohl nejstarší z trojice Jaroslav Kudrna (40) s úlevou prohlásit. „Takový hokej nás baví. Zase jsme našli chemii."