Nedávno o svých zkušenostech z operací křečových žil pomocí laseru hovořil na mezinárodním kongresu americké společnosti žilní chirurgie, který se konal v San Diegu.


Už pátý rok využívá v královéhradeckém Flebo centru při miniinvazivní operační léčbě křečových žil laserový přístroj nové generace.


„Touto metodou jsme odoperovali už 400 pacientů. O zkušenostech z těchto operací jsem hovořil na sympoziu v San Diegu, kterého se zúčastnilo na 400 cévních chirurgů z celého světa. Byl jsem tam jediným zástupcem České republiky,“ vypráví Svatopluk Kašpar. Právě jeho vystoupení vzbudilo na tomto odborném setkání zájem. Hovořil také o svém ročním experimentálním výzkumu v laboratořích fakultní nemocnice. „Při tomto výzkumu jsme hledali možnosti co nejlepšího nastavení laserového přístroje a jeho paprsku,“ vysvětlil. Laserové operace křečových žil jsou ve světě velmi moderní.

„Vůbec se nepoužívá skalpel. Do místa varixu křečových žil se vpichem zavede půlmilimetrové vlákno laseru. Generátor pak vytvoří intenzivní paprsek světla, který má teplotu tisíc stupňů, a cévu zataví. Ta se později do roka vstřebá,“ popisuje. Přínosem této operace je její miniinvazivnost. Tedy, že nejsou žádné jizvy,také bolest je omezena na minimum. Výhodou rovněž je, že je vyloučena možnost recidivy vzniku křečových žil.