Dlouhá léta hradecká radnice trpěla parkující řidiče na „černém" parkovišti nedaleko Hučáku. V poslední době však vedení města došla trpělivost a vozům tam na konci ledna zakázalo přístup.

A to nejenom kvůli kolizi se zákonem, ale i z důvodu typické české vlastnosti - udavačství.

Rozpor se zákonem

„Do této chvíle se zde parkovalo zvykově. Původní dopravní značení bylo odstraněno a nahrazeno v uplynulých dnech novým, a to z důvodu, že řidiči bohužel nerespektovali zákon o provozu na pozemních komunikacích," vysvětlila krok radnice jeho tisková mluvčí Magdaléna Vlčková s dodatkem že v příslušném zákonu je napsáno, že řidič musí po celé délce ulice při stání zůstat pro každý směr jízdy volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně tři metry. A při zastavení musí zůstat volný jeden pruh pro oba směry jízdy, široký nejméně 3 metry.

A právě v metráži byl problém. V místech, kde auta doposud parkovala je totiž jedna z hlavních cyklotras města a velký pohyb cyklistů (za měsíc přibližně 30 tisíc) a samozřejmě i chodců.

„Přes zaparkovaná auta nejsou vidět chodci a zejména děti, které přes Hučák chodí do škol," uvedla mluvčí s tím, že problémy se zásobováním se dotýkaly i vlastníka části komunikace, tedy ČEZu.

Druhým aspektem zrušení „černého" parkoviště pak bylo i zvýšené množství udání ze strany samotných řidičů, kteří tu chtěli, ale nemohli zaparkovat. Popřípadě si stěžovali, že jim někdo auto zablokoval. „V posledních měsících se začaly množit stížnosti tam parkujících řidičů, jež poukazovaly na jiné řidiče, kteří jim svým nevhodným parkováním bránili ve výjezdu," informovala Magdaléna Vlčková s dodatkem, že právě kvůli malému zbývajícímu manévrovacímu prostoru docházelo čím dál častěji ke kolizím.

„Vyčištěný" prostor teď poslouží i jako předstupeň budoucí rozsáhlé rekonstrukce lokality od Hučáku až k Okresnímu soudu.

Když se poslední auta loučila s parkovištěm, které bylo poslední neplacené v centru města, vyvstala v mnohých řidičích i otázka budoucího směřování Hradce k placeným zónám. Podle radnice se však nové zpoplatněné úseky zatím nechystají.

„S rozšiřováním placených parkovacích zón, dalším zpoplatňováním ani zdražením se nepočítá," uvedla Magdaléna Vlčková a odkázala na definici zakotvenou v koncesní smlouvě z roku 2006, kde se uvádí, že o rozšiřování nerozhodují jednotlivci ve vedení města, ale orgány města. „A takové indicie nyní nemáme," dodala mluvčí.