VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od první cigarety na Hučáku až po rozpočtové miliardy

Hradec Králové - O problémech i chloubách města na soutoku Labe a Orlice hovoříme s primátorem Hradce Králové MUDr. Zdeňkem Finkem (HDK).

29.6.2012
SDÍLEJ:

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.Foto: DENÍK/David Taneček

Od prosince roku 2010 je ve funkci primátora města sedmapadesátiletý MUDr. Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub). Svoji dráhu začal v roce 1998, kdy byl zvolen do zastupitelstva města, od roku 2002 pracoval v radě města. Práci komunálního politika tak „ochutnal" v každém patře, a tak ji bez jakékoliv nadsázky upřímně charakterizuje: „Není to žádná legrace, ale pořádná dřina". Důkazem je 
i náš rozhovor.

Pátek je dnem, na který se těší všichni školáci, samozřejmě i učitelé. Rozdá se vysvědčení, zamknou se třídy a školy… Jaké jsou vaše vzpomínky na tohle období?
Konec školního roku byla vždycky nádhera, ale někdy to bylo fajn i ve školním roce. První vzpomínky na školu nejsou moc konkrétní, ale dobře si pamatuji, jak jsme před každou hodinou odpovídali učitelce na její pozdrav „Čest práci!" naším sborovým „Čest práci, soužko učitelko!" Pak to byly spíše výčitky z některých neúspěchů, známek 
a poznámek.  Asi hodně traumatizující byly přijímačky na gympl a na medicínu. Nejraději z té doby vzpomínám na letní čas na gymplu. Bydlel jsem na Velkém náměstí a v trafice pod  Bono publico jsem si každé ráno kupoval za padesátník deník Sport a za dvě koruny dvě americké cigarety. Tu první jsem vykouřil při čtení novin na Hučáku a druhou o velké přestávce. Paráda!

Chtěl byste studovat dnes?
Studium nabízí nesrovnatelné možnosti, je daleko snadnější získat informace, my jsme se k nim dostávali dost složitě. O zahraničních stážích či studiu v jiných zemích se nám jenom snilo, vlastně nesnilo, my jsme vůbec netušili, že by něco takového bylo možné. Takže dnešní studium by mě samozřejmě lákalo.

Studium v dnešní době je však i o penězích a vypadá to, že bude pořád o větších.
Děti na vysokých školách, zejména mimo domov, byly pro rodiče vždycky finanční zátěží. Dnes jde o to, nastavit celý systém tak, aby děti nebyly ve studiu finančně diskriminované.

Ví se o vás, že se snažíte přijít v této věci se svou troškou do mlýna. Můžete to objasnit?
Rozhodl jsem se, že podpořím talentované středoškoláky, jejichž rodiny by měly potíže financovat jejich vysokoškolská studia. Vedení čtyř hradeckých gymnázií mně vhodné studenty doporučilo. Jedné studentce už ubytování platím, ostatní by měli nastoupit na školy mimo Hradec Králové po prázdninách. V podstatě rozdělím peníze, které dostávám za práci v dozorčí radě Elektráren Opatovice, což je měsíčně 27 000 korun. Samozřejmě, není to moje jediná podpora.

Půjčka za oplátku

Poté, co se vaše jméno objevilo v návrhu krajské volební kandidátky Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, Hradecký demokratický klub a Volba pro město), začali mnozí spekulovat o tom, že vám je primátorské křeslo málo, že chcete výš…
Nebudu usilovat o nějaký významný post. Svoji účast v krajských volbách beru jako formu určité půjčky za oplátku. V komunálních volbách jsem dostal velkou podporu od našich členů z HDK, i díky ní jsem na primátorském postu. Proto bych rád z této pozice zase já podpořil je tím, že jsem přijal místo na krajské kandidátce. Pokud bych se dostal do zastupitelstva Královéhradeckého kraje, byl bych jedním z jeho pětačtyřiceti členů a hlavně jedním z Hradečáků. Rád bych i na této úrovni pracoval pro rozvoj města.

Když už jsme zabrousili do voleb jako takových, shrňme si, že jste v komunálních volbách získal 7275 preferenčních hlasů, což bylo vůbec nejvíc ze všech kandidátů, kteří se v Hradci Králové  ucházeli o voličskou přízeň. Po předlouhých 73 dnech vyjednávání jste vyhrál páté volební kolo a dvacet hlasů ze sedmatřiceti vás posadilo do primátorského křesla.
Bezprostředně poté jsem nehovořil o vítězství, ale o tom, že jsem byl zvolen primátorem.

Cítil jste hrdost?
Hrdý jsem na město, ve kterém jsem se narodil, a tím pádem je pro mě velká čest pracovat jako jeho primátor. Bohužel, hodně času mně zabere napravování omylů a ne úplně dobrých věcí, které jsem převzal. Zároveň je ale třeba říci, že v uplynulých letech se v Hradci Králové udělalo 
i mnoho dobrého.

Z čeho máte radost, na co jste pyšný?
S pýchou bych byl opatrný, je přece známé, že ta předchází pád. Některé věci se podařily, v této oblasti se radši držím při zemi, proto zmíním jen pár příkladů. Osobně mám radost z toho, že se osvědčila moje primátorská odpoledne, na která si chodí lidé postěžovat, ale mnozí i jen tak popovídat. Zavedli jsme ememesky upozorňující na viditelné nedostatky. Krásné jsou obě části zrekonstruovaných jižních teras. Kvalitní práci odvádějí Klicperovo divadlo, Drak 
i Filharmonie, fotbalisty máme opět mezi šestnácti nejlepšími celky republiky. Podařilo se  otevřít  kvalitní sportovní centrum mládeže na Bavlně, při jehož výstavbě jsme ušetřili více než padesát milionů korun. Lávka přes Orlici je praktickou a potřebnou stavbou, bude sloužit pěším i cyklistům.

Co vám rok a půl primátorování dal?
Ta práce mě stále velmi zajímá a dělám ji rád. To není klišé, to je fakt, a kdo mě zná, ví, že to myslím tak, jak to říkám. Ne všechno se daří tak, jak bych si představoval. Úřad stále není tím, čím by měl být. Je pro mě velmi obtížné zasahovat do kariéry úředníků, a to i těch, o kterých jsem přesvědčen, že nepracují dobře.  Jsem tu na čtyři roky, nebo třeba i na kratší dobu. Z tohoto pohledu se ptám sám sebe: mám iniciovat odchod někoho, kdo si takové zaměstnání zvolil jako celoživotní? Teď ale vidím, že nebude zbytí. Vadí mně chování některých kolegů v zastupitelstvu města, kteří sledují svoje osobní zájmy a navzdory složenému slibu upřednostňují svůj prospěch nad zájmy města.  Někteří jsou přitom až průsvitně hloupí, ti horší naopak velmi chytří.

Kyselé jablko

Člověk je však od nepaměti tvor stále nespokojený. Pojďme tady „ochutnat" pár soust z kyselého jablka.
Jak tak koukám na soupis, tak každý z nastolených problémů by si zasluhoval samostatný a obsáhlý rozhovor. Ale dobře, zkusme to – budu se snažit vystihnout podstatu.

Znovu se začala komplikovat dostavba dálnice D11.
Do Hradce Králové zbývá postavit poslední čtyři kilometry. Ředitelství silnic a dálnic však nechalo propadnout územní rozhodnutí na jednu ze čtyř částí rozhodující křižovatky. To by se u tak důležité stavby, na kterou čekáme padesát let, stát nemělo. Bylo zahájeno řízení nové, ale to napadlo hradecké občanské sdružení, kterému se zdá křižovatka zbytečně rozsáhlá a bojí se hustší dopravy ve městě. Úplně v pořádku ještě není darování části pozemku od sestry ing. Havránkové.

V úterý zastupitelstvo města prodloužilo lhůtu k získání pravomocného územního rozhodnutí pro výstavbu komplexu malšovického fotbalového stadionu. Spekulovalo se, že město se s firmou ECE rozejde.
Na zastupitelstvu padala velmi silná slova o nečistém souboji firem ECE (projekt Park Malšovice – pozn. red.) a HB Reavis (projekt Aupark U koruny – pozn. red.) a zneužívání občanů a různých petic. Proto dostal původní projekt ještě zhruba půlroční šanci proti původně navrhovanému dvouletému odkladu nebo okamžitému rozchodu.

Hodně zlé krve nadělal parkovací systém…
Jeho podstata není úplně špatná, obtížné je jeho dolaďování. Od samého začátku prochází různými peripetiemi. V současné době usilujeme o vyřešení invalidních stání bez zpoplatnění, větší toleranci policie, odtahy v režii města a ne samotné firmy ISP. Přiznávám, že to ale pořád není ono.

Skoro ruku v ruce s tím jde i kauza pronajímatele zimního stadionu společnosti ABD Invest.
Podrobně jsem na stránkách vašeho deníku o celém problému hovořil v závěru minulého týdne, proto shrnu. Nebylo nic jednoduššího než pokračovat v nastavené smlouvě a platit a platit a platit. To ale není pro normálně myslícího a zodpovědně hospodařícího člověka možné. Jsme ve sporu o neplatnost smlouvy od samého počátku. Prohrát nemůžeme a rozhodně nemůžeme dopadnout hůř, než kdybychom dodrželi nevýhodnou smlouvu nebo přistoupili na smluvní rozchodné.

Nesouhlas pouhých čtyřiadvaceti lidí z celkového počtu 250 majitelů nemovitostí oddálilo rekonstrukci Velkého náměstí.
Nevzdáváme to, počítáme 
s ní po roce 2014. Při financování 180 milionů korun spoléháme na podporu z evropských peněz, pokud nám ovšem po tom všem, co se kolem těchto dotací v naší republice děje, EU ještě nějaké pošle. Bohužel, nešlo to dřív, a bylo by velké riziko nedočerpat tento dotační titul v určeném období. Věřím, že se to povede.

Pořád živo je kolem kina Centrál.
Občanské sdružení Pro-Centrál se opravdu hodně zadlužilo a k 30. červnu končí, promítat už nebude. Vybrali jsme nového nájemce, který bude, pevně doufám, provozovat kino podobným způsobem, ale bez tak nepěkného konce. Artkino v Centrále má moje jednoznačné ano a přál bych si, aby začalo fungovat co nejdříve. Zahájení provozu bude však vázáno omezením insolvenčního správce či likvidátora.

Co nás čeká ?

Kyselou ochutnávku ukončeme, pojďme k tomu, co město čeká v nejbližších dnech a týdnech.
Čeká nás zahájení náročné rekonstrukce náměstí 28. října, která s sebou přináší řadu opatření, která se dotknou obyvatel i obchodníků, a tak bych rád vyzval k pochopení 
a toleranci. Přes prázdniny bychom rádi opravili tři z pěti základních škol, které byly postaveny ze škodlivých  boletických panelů, opravy zbylých dvou máme v plánu příští rok. Tím, že jsme v zastupitelstvu jednomyslně podpořili zvýšení finanční podpory červencového festivalu  Rock for People, jsme jasně deklarovali, že máme zájem, aby festival v našem městě zůstal. Samozřejmě 
i další festivaly, promenádní koncerty, nábřeží sochařů, paromilů a další akce.

Máte možnost na závěr našeho rozhovoru vyjádřit jedno přání v osobním i primátorském životě.
Osobní se samozřejmě týká zdraví – pro mě i všechny mé nejbližší. A to primátorské? Rád bych se dočkal toho, že stát bude spravedlivěji řešit rozpočtové určení daní, o kterém se v poslední době hodně mluví. Místo dlouhých povídání a zdůvodňování uvedu jasný příklad: Hradec Králové s 94 tisíci obyvateli získává
z výnosu daní částku 900 milionů korun a třeba taková Plzeň se 164 tisíci obyvateli nepoměrně více – celé tři miliardy.

Pane primátore, jako občan Hradce Králové bych si přál, abychom mohli z tohoto „daňového koláče" ukusovat větší sousta, zároveň vám děkuju za upřímné odpovědi na všechny otázky.

Jaromír Fridrich

MUDr. Zdeněk Fink

Narodil se 16. ledna 1955 v Hradci Králové, je podruhé ženatý. Po ZŠ V lipkách maturoval na Gymnáziu J. K. Tyla a vystudoval Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové, kde byl v roce 1981 promován.

Od roku 1981 pracoval jako lékař na otorinolaryngologické klinice ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Má první a druhou atestaci v oboru, ve kterém začal v roce 1994 provozovat soukromou praxi.

Je členem HDK – Hradeckého demokratického klubu. V roce 1998 úspěšně kandidoval do Zastupitelstva města Hradec Králové, roce 2002 se stal členem Rady města a v prosinci 2010 byl zvolen primátorem.

V mládí hodně sportoval – věnoval se běhu na lyžích, pak hrál basketbal. Dnes je vášnivým cykloturistou, nezřídka do úřadu dojíždí na kole. Rád a dobře vaří – napsal zajímavou kuchařku, která se dočkala dvou vydání.

Autor: Redakce

29.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Zápis odběrných míst pro H. Králové(23 000 Kč)

Náplní práce je zápis odběrných míst elektřiny a plynu, práce s daty a interním systémem. Nástup možný ihned - dle dohody.

Doprava a logistika - Řidič LKW tuzemsko HK/MB(31 500 Kč)

Řidič LKW CZ Rádi přijmeme řidiče LKW pro tuz. přepravy. Výchozí bod okolí Hradec Králové nebo Mladá Boleslav. Náplň práce: pravidelné transporty JIT v kolečku po tuzemsku Po-Pá, plat: 28-30.000 Kč dle složitosti přeprav(zohlednění vícepráce). So příplatky, plat: 30-33.000 Kč. 2měnný provoz nebo dle dohody. Při 2 řidičích možno parkovat LKW v místě bydliště na trase.

2475 - Optometristé Optometrista/ka - Hradec Králové.(22 000 Kč)

Optometristé Optometrista/ka - Hradec Králové. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost Optik House s.r.o., je provozovatel obchodní sítě VAŠE OPTIKA s.r.o., která je ryze českou společností. Stabilita a zároveň dynamicky se rozvíjející rodinná společnost nás řadí již 10 let mezi TOP optiky na českém trhu. Naše firma staví na rodinných hodnotách a osobním lidském přístupu k našim pracovníkům a klientům ve všech našich stávajících 50 – ti pobočkách v ČR. Jsme tak nablízku svým klientům i zaměstnancům. Klademe důraz na dlouhodobou spolupráci, atraktivní a férovou nabídku služeb a nadstandardní servis., , Optometristka/Optometrista , , Požadujeme:, , •VŠ vzdělání v oboru optometrie, •Komunikativnost, vstřícnost, spolehlivost , •Příjemné a milé vystupování, , Pracovní náplň:, , •Spolupráce s lékaři a řešení široké škály klientských případů, •Vyšetření a měření zraku klienta, •Aplikace kontaktních čoček a jiné, •Poskytování poradenství zákazníkům, •Prodej brýlí, kontaktních čoček a jiných optických pomůcek, •Vedení administrativy a záznamů klientů, , Nabízíme:, , •Silné zázemí stabilní české společnosti, •Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, •Velkou podporu na počátku spolupráce, •Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, •Zajímavou práci v příjemném a moderním prostředí prodejny, •Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených výsledků. Pracoviště: Optik house, s.r.o. - hradec králové, třída Edvarda Beneše, č.p. 1527, 500 12 Hradec Králové 12. Informace: Martina Sedláková, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel(15 382 Kč)

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) VYCHOVATEL/-KA VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15382 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYCHOVATEL/-KA VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ, - PP zkrácený (min. 18 hod. přímé pedagogické činnosti) na dobu určitou 1 měsíce (zástup za nemoc), nástup možný ihned, - Požadujeme: zájemce musí splňovat kvalifikační požadavky dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, - Nabízíme: 9. platovou třídu, příspěvek na obědy, příspěvek na penzijní připojištění, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem. Kontaktní osoba: Mgr. Eliášová Pavla, e-mail: zs.nepolisy@seznam.cz. Pracoviště: Základní škola, nepolisy, okres hradec králové, 503 63 Nepolisy. Informace: Pavla Eliášová, +420 734 201 415.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FC HK U9 - dole zleva: Lukáš Hrabík, Adam Chýlek, Vojtěch Polák, Dominik Němec, Vojtěch Ernst, Oliver Svoboda, Tomáš Drbohlav. Uprostřed: Marek Hodas, Tomáš Rychtář, Tomáš Zimmerman, Martin Halama, Petr Baťka. Nahoře: P. Blažek, M. Halama, J. Polák.

Ondrášovka Cup: Do Hradce zamíří finálový turnaj U9

Ilustrační foto.

Soud bude řešit zločin ve Valdicích

Jednou větou, ve zkratce, pozvánky aneb Ze světa sportu v regionu

Hradecko - Sportovní zpravodajství v kostce, tentokrát z těchto odvětví: basketbal, pozemní hokej, stolní tenis, šipky, volejbal.

OBRAZEM: Vítáme v uplynulých dnech narozená miminka

Hradec Králové - Prohlédněte si jedny z nejkrásnějších snímků, které na stránkách Deníku můžete spatřit pravidelně každý týden. Ano, jsou to nově narozená miminka, která přišla na svět v královéhradecké porodnici.

Bronz! Erbanová uspěla ve sprintu

Východní Čechy /SHRNUTÍ, KOMENTÁŘ/ - Česká výprava slaví na zimní olympiádě v Jižní Koreji šestou medaili. Tu získala Karolína Erbanová, rodačka z Vrchlabí.

Předváděcích akcí ubylo. Šmejdi zřejmě volí jiné způsoby

Královéhradecký kraj - Předváděcí akce, pro jejichž pořadatele se vžilo lidové označení „šmejdi“, jsou zřejmě na ústupu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT