Velký nárůst zájemců o antigenní testy zaznamenávají od začátku března prakticky všechna odběrová místa v kraji. Začátkem měsíce totiž vláda nařídila povinné testování ve firmách. Vzhledem k nedostatku a cenně testů některé firmy posílají své zaměstnance právě na veřejná odběrová místa.

„Na vyšší poptávku po antigenních testech v krajských nemocnicích jsme reagovali navýšením kapacit na přibližně dvojnásobek,“ řekla Deníku mluvčí zdravotnického holdingu Lucie Chytilová. Zatímco v únoru provedli zdravotníci v krajských nemocnicích v průměru 800 antigenních testů denně, v březnu je to zatím průměrně 1600 testů. Za polovinu měsíce to znamená asi 24 tisíc testů. Pozitivních jich bylo 550, tedy více než dvě procenta. Situace v kraji se podle těchto dat lepší. V únoru bylo pozitivních přes sedm procent antigenních testů.

Zvýšený zájem o antigenní testy evidují i v největším odběrovém centru v kraji – u hradecké fakultní nemocnice. Denní kapacita 500 testů tam bývá často zcela vyčerpaná. „Například v úterý v poledne bylo možné se zaregistrovat na antigenní testy nejdřív na čtvrteční odpoledne, situace se však průběžně mění,“ popsal včerejší situaci mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Někteří lidé se na poslední chvíli z termínů odhlašují, takže během včerejšího odpoledne šlo získat termín i na úterní večer nebo středeční dopoledne. Dostat se zdarma na antigenní test hned druhý den nebývá v krajském městě problém. Hradec totiž nabízí hned čtyři odběrová místa. V menších městech je ale situace o něco složitější.

Například v budově LDN Jaroměři, kde se testuje třikrát týdně, je nejbližší volný termín příští pondělí. V Opočně dokonce až příští středu. V Hořicích, kde se doposud testovalo dvakrát týdně, jsou úterní i páteční termíny na příští dva týdny plné. Levitovo centrum proto přidalo i termíny sobotní. Tam zbývá volných termínů stále dost. Třetí den v týdnu přidali zdravotníci i v Novém Bydžově. Ve sportovní hale se tam kromě středy a soboty nově testuje i v neděli. Sehnat termín je tak i v Bydžově už poměrně snadné.

V okresních městech je situace pro zájemce o antigenní test ještě jednodušší. V Trutnově, kde operují také mobilní testovací týmy, má nemocnice volných desítky termínů každý den. Na středu i čtvrtek zbývalo včera odpoledne několik termínů i v Jičíně. V Rychnově nad Kněžnou a Náchodě jsou volné desítky termínů od čtvrtka až do neděle každý den.

V kraji je už 16 veřejných odběrových míst

Veřejných odběrových míst, kam můžete zdarma přijít na antigenní test, je v hradeckém kraji aktuálně už 16. Nejvíce, konkrétně čtyři, se nachází v Hradci Králové. Kromě fakultní nemocnice jsou odběrová msíta i na Ulrichově náměstí, v areálu letiště a na parkovišti u hradecké univerzity. Další čtyři jsou u nemocnic v okresních městech Trutnov, Jičín, Náchod a Rychnov nad Kněžnou. Na antigenní test už ale můžete i do dalších měst. Odběrové místo funguje také v ve Dvoře Králové nad Labem, Janských Lázních, Vrchlabí, Hořicích, Opočně, Broumově, Jaroměři a Novém Bydžově. Testuje také několik mobilních týmů armády nebo hasičů či některá sociální zařízení v kraji.