Ale nejen to. Policie například varuje, že v příštím roce by jí mohly dojít peníze na provoz už v polovině roku!
„Pokud rozpočet zůstane v navrhované podobě, tak by v létě příštího roku nemuselo být na provoz policie,“ tvrdí krajský koordinátor Nezávislého odborového svazu policie Rudolf Rabas. To je podle něho, spolu s avizovaným poklesem platů, hlavní důvod účasti policistů na protestu.
„Myslím, že demonstrace měla význam. Chtěli jsme ukázat, že zaměstnanci nesdílejí nadšení z chystaných změn. Především z rušení tabulek, to je největší problém,“ prohlásil předseda hradeckých zdravotnických odborů Petr Vaník. Do Prahy se podle něho vydaly stovky zaměstnanců pracujících ve zdravotnictví a sociálních službách.
Trochu optimismu do žil zaměstnanců hradecké fakultní nemocnice vlil ředitel Roman Prymula. „Slíbil, že jejich příjmy by se neměly snižovat,“ uvedl náměstek Zdeněk Tušl s tím, že případný pokles tarifů by mohly vyrovnat pohyblivé složky mzdy.
„Věříme, že to pan ředitel myslí upřímně. Otázka je, zda mu to umožní situace. Jedná se totiž o nenárokovou složku mzdy,“ varuje před možnými úskalími předseda Lékařského odborového klubu (LOK) ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové David Doležal. Dodal, že požadavky demonstrantů LOK podporuje, nicméně za svoji prioritu nyní považuje kampaň Děkujeme, odcházíme. Tou upozorňuje na důvody úprku českých lékařů do zahraničí.
Na demonstraci měl své lidi také Odborový svaz Kovo, který se protestu neúčastní, ale podporuje ho. Kováci sice škrty ve státní správě na své výplatní pásce přímo neuvidí, ale poznají je jinak. „Chceme, aby policie byla policií a hasiči zůstali hasiči. Jedná se o zachování kvality těchto služeb, které si každý člověk platí ze svých daní,“ vysvětlil Ladislav Pašek z OS Kovo.