„Důvody jsou rozmanité. Zejména jsme rozčileni zneužíváním krize,“ prohlásil na adresu české vlády předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula. Trnem v oku odborářům jsou například diskuse nad návrhem zákona o penzijním pojištění, který podle nich může způsobit nezajištění penzijních úspor lidí. „Mohli by o ně přijít podobně jako tomu je teď ve Spojených státech nebo v Irsku,“ řekl.

Odboráři nesouhlasí ani s přípravovanu důchodovou reformou, nelíbí se jim také uvažované změny v zákoníku práce, jež mají zvýšit flexibilitu. Český zaměstnanec je prý třetí nejhůře ochráněný zaměstnanec v evropské „sedmadvacítce“.

Odboráři mají vládě za zlé, že při řešení krize zaspala. „Už v dubnu 2008 jsme měli analytický materiál upozorňující na krizi. Takřka vše, co je v něm napsáno, se stalo. Chtěli jsme o tom diskutovat, aby se zmírnily její dopady, ale nic se nestalo. Až do prosince tvrdili, že se nás krize netýká,“ uvedl Středula.

Odboráři v Hradci: Bude demonstrace

Hradec Králové - Největší odborový svaz v zemi, Kovo, uvažuje o tom, že se připojí k chystané demonstraci Českomoravské komory odborových svazů proti dopadům hospodářské krize na zaměstnance.

Ta se má konat 16. května v Praze. To zaznělo při včera zahájeném dvoudenním zasedání rady odborového svazu Kovo v Aldisu. Právě dopad krize na zaměstnance je hlavním bodem jednání. „Odborový svaz Kovo nepovažuje postup vlády v souvislosti s krizí za dostatečný.

Navíc se nadále připravují změny zákonů, které mají zneužít světové krize k dalším útokům na zaměstnance. Zejména v souvislosti s přípravou novely Zákoníku práce, zákonem o penzijním pojištění a pokračování práce na důchodové reformě,“ uvedl předseda OS Kovo Josef Středula.