Podle vládního návrhu má generace dnešních čtyřicátníků odcházet do důchodu až kolem sedmdesátého roku života. Názor psychologů a neurospecialistů je ale jasný: zaměstnavatelé by určitě neměli zapomínat na problém přirozeného stárnutí mozku. Protože v opačném případě by tak mohli ohrozit konkurenceschopnost. Pracovní nároky stoupají, zatímco odchod do penze se neustále oddaluje. Jenže není jiná možnost: populace stárne a za chvíli nebude, kdo by vydělával na penzisty. Zarážející je ovšem fakt, že zřejmě rapidně ubude lidí, kteří si důchodu skutečně užijí…
„Tvůrci penzijní reformy zapomínají, že lidé nejsou stroje, ale živé bytosti se svými limity. Naše programy dokazují, že pokud se lidé budou mentálnímu cvičení věnovat pravidelně, je možné v konkrétních kognitivních funkcích udělat ze sedmdesátiletého mozku mozek šedesátníka,“ vysvětluje specialistka na trénování mozku Jana Puhalová ze společnosti Alpelephant. Podíl služeb a mentálně náročných prací rychle narůstá, lehkých a nenáročných prací naopak prudce ubývá. „Samozřejmě že i věk je jedním z faktorů, které zhoršují šanci na uplatnění na trhu práce. Jednak je to určitá psychologická bariéra a stále přetrvávající předsudky u některých zaměstnavatelů, jednak je to zejména u fyzicky nebo psychicky náročnějších profesí objektivní zhoršování zdravotního stavu. Je pravda, že zároveň se zvyšujícím se věkem odchodu do důchodu se posouvá i tato hranice, větší problémy mívají lidé nad 55 let věku,“ řekl ředitel krajské pobočky úřadu práce Martin Horák. Z přibližně 5800 uchazečů o zaměstnání v okrese Hradec Králové je v současné době asi 1700 lidí nad 50 let věku.
Otázka také je, zda lidé zvládnou některé druhy profesí i přes pokročilý věk. „Zde bude velmi záležet na typu profese a fyzickém a mentálním opotřebení.
Prodlužuje se sice délka života, ale především délka stáří! Nikdo nezastaví své stárnutí v padesáti a nebude stejný do 70! A přes krutost argumentu: kolik lidí přežije sedmdesátku? Jistě to nebudou desítky procent,“ prohlásil hradecký psycholog Jan Lašek. Už mezi třicátým a čtyřicátým rokem života začíná klesat mentální výkonnost člověka a tento proces se s věkem prohlubuje a zrychluje Takže sedmdesátiletý řidič autobusu už může být cestujícím nebezpečný. Ovšemže se celá věc nedá posuzovat globálně, protože každému věk svědčí a prospívá zcela jiným způsobem, jisté ale je, že i přes nutnost penzijní reformy, lidé jednoznačně nadšeni nebudou.
