Kolaps zdravotnictví by mohl nastat v nemocnicích Královéhradeckého kraje. A nejenom v nich. Ke kampani Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) nazvané Děkujeme, odcházíme se v kraji připojilo již více než 300 ze zhruba tisícovky lékařů.

V celé republice výzvu podporuje téměř 3000 doktorů. Ti hrozí, pokud nebudou naplněny jejich požadavky, že podají hromadně ke konci roku výpověď.

Jedni hovoří o vyděračských praktikách zdravotníků, jiní o oprávněných požadavcích. Zástupci LOK požadují navýšení základního platu na 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy v České republice a také zrušení stávajícího systému následného vzdělávání lékařů.

„Chceme alespoň 200 korun na hodinu“

„V současnosti je v královéhradeckých nemocnicích realitou základní nástupní plat lékaře absolventa kolem 18 tisíc korun. Pokud si uvědomíme, že měsíčně pracuje 170 hodin, dostaneme se na hodinovou mzdu kolem 105 korun, což je směšné,“ říká Pavel Vávra, který se na kampani podílí.

Představou lékařů by bylo mít hodinové ohodnocení kolem 200 korun pro nastupujícího lékaře a 400 korun pro kvalifikovaného odborníka.

„Pokud si srovnáme kupříkladu mzdu zedníka, který si za hodinu práce řekne kolem 300 korun, nebo právníka, jenž pracuje za zhruba 500 korun na hodinu, je základní plat lékaře nízký. Nemluvě o míře zodpovědnosti,“ vysvětlil Vávra. Velké obavy z nastalé situace má i ředitel Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Martin Scháněl. „Pokud by se hrozba lékařů naplnila, jednalo by se o kolaps zdravotnictví ve všech krajských nemocnicích. Na druhou stranu věřím, že k tomu nedojde,“ uvedl.

Rozhodně však odmítá, že by zrovna kraj byl tím, kdo může se situací něco dělat. Jednat by měl podle něj především stát. „Nikdo nemůže po krajích či obcích chtít, aby řešily finanční problémy ve zdravotnictví za stát. Není možné vše doplácet z krajských peněz,“ nastínil situaci Scháněl.

Podle něj jsou však požadavky lékařů oprávněné. „Je to dlouhodobě podhodnocená profese. Aby došlo ke změně, musel by stát změnit celý systém financování. Lékaři jsou nenahraditelnou profesí,“ doplnil ředitel holdingu.

Stejně nenahraditelní i policisté a hasiči?

Kritici však poukazují na skutečnost, že stejně nenahraditelnou profesí jsou například policisté nebo hasiči. Ti se sice připojili k demonstraci státních zaměstnanců, avšak podobnou kampaň nerozpoutali.

„Je sice pravdou, že lékaři jsou podhodnoceni vzhledem k práci, kterou odvádějí, ale na druhou stranu není zrovna ideální doba k takovýmto požadavkům. Podle mě by tímto způsobem mohli stát vydírat i další lidé z jiných státem placených profesí,“ míní osmadvacetiletá zdravotní sestra Kateřina Pokorná.

Celorepublikově průměrný plat lékařů je zhruba 45 000 až 50 000 korun. Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí letošního roku činila podle Českého statistického úřadu 23 513 korun, ve východních Čechách těsně přes 20 tisíc korun.

Co si o tom myslíte? Jsou požadavky lékařů oprávněné, nebo se jedná jen o vyděračské metody odborářů? Zapojte se do diskuse!

Důvody odborářů, proč se k výzvě připojit

1. České zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované – podíl HDP se pohybuje kolem sedmi procent, zatímco obvyklý průměr v EU je deset procent.

2. Nízká platba státu za státního pojištěnce, jež neodpovídá objemu financí za péči, kterou tito „státní“ pacienti zkonzumují.

3. Rezervy ve vnitřním chodu zdravotnictví. Největší položkou je chaos v lékové politice – utíkají miliardy.

4. Podivné hospodaření v nemocnicích – předražené zakázky.

5. Nízké platy lékařů, které neodpovídají náročnosti povolání, potřebnému vzdělání a prestiži.

6. Zcela nevyhovující systém vzdělávání.

7. Odchody lékařů do ciziny kvůli lepším pracovním podmínkám. Zůstávající lékaři jsou zatěžováni vyšší odpovědností a vyšším počtem přesčasové práce.

8. Nedodržování Zákoníku práce vede k přetěžování lékařů a následně i k možným chybám lékařů.

9. V roce 2013 přestane platit výjimka Evropské směrnice o přesčasové práci.

10. Díky personálnímu nedostatku, špatné organizaci a neracionálnímu nakládání s finančními prostředky dochází k zhoršování péče o pacienty.

11. Nesplněné sliby politiků.

12. Politické strany vedou o zdravotnictví ideologickou válku, přičemž ke změnám je třeba dohoda politiků napříč politickým spektrem.

13. Zdravotnictví je resort, kde se vystřídalo nejvíce ministrů, koncepcí a rozdílných pohledů.

Nejvíc doktorů se prozatím připojilo z jičínské nemocnice. „Vlažní“ jsou v Náchodě a Trutnově

Výzva LOK – SČL zatím nejvíce oslovila v Královéhradeckém kraji lékaře v Jičíně. Tam se jich ze sta připojilo podle signatářů zhruba 75. Naopak nejmenší ohlas zaznamenali odboráři v Náchodě a Trutnově, kde se pohybuje zájem ze strany doktorů kolem 25 procent.

Iniciátorům kampaně kromě platů a vzdělávání vadí i velmi vysoký počet přesčasových hodin. „Lékaři slouží vysoký počet přesčasů, aby mohli vůbec ze svého platu něco ušetřit, po celodenní službě jdou často hned operovat, nikoho to ale nezajímá, jedná se o hazard se zdravím pacientů,“ tvrdí zastánci kampaně. Podle nich není třeba sahat pro peníze mimo současný systém zdravotnictví. „Máme vypracovanou analýzu, která nabízí hned několik řešení,“ vysvětlil Petr Vávra, který je jednou z tváří kampaně.

Jaká je aktuální podpora lékařů v Královéhradeckém kraji:
Obl. nem. Jičín: 75 ze 100
Obl. nem. Rychnov: 50 %
Obl. nem. Trutnov: 20 z 80
Nem. Dvůr Králové: neznámé
Obl. nem. Náchod: 25 ze 110
Fak. nem. HK: 150 z 585