Několik minut nepozornosti stálo Michala Balouna, majitele samičky nosála červeného, týden strachu a nervozity. Medvídkovitá šelma jménem Panny se mu znenadání ztratila a rozhodla se návštívit zahrady několika rodinných domů v lokalitách Plácky a Pouchov.

„Lidé přivolali na pomoc městské strážníky. Plachému zvířeti se však podařilo utéct dříve, než je mohli odchytit. Žádné škody však nosál nezpůsobil, ani nikomu neublížil,“ uvedla mluvčí městské policie Eva Čížková. Úspěch se dostavil až napotřetí. Malá šelma byla lapena za pomoci odborníků na hradeckém letišti v pátek dopoledne. Na policii si samičku ihned vyzvedl její majitel. „Dělal jsem jí novou voliéru. A když jsem se otočil, najednou byla pryč. Ještě chvíli se zdržovala v korunách stromů, pak zmizela,“ uvedl majitel Michal Baloun. Panny nakonec prospala celý víkend.

„Byla strašně unavená a vyčerpaná. Sežrala misku jídla a usnula,“ poznamenal Baloun.

Samičku nosála červeného si koupil ve zverimexu již před devíti měsíci. Jak sám říká, neodolal jejímu červenému bříšku a dlouhému čumáku. „Je to pravá ženská, strká ten svůj frňák úplně všude,“ směje se Baloun.

Při svém putování po měste urazila šelma několik kilometrů. Jen na Plácky a do Pouchova jsou to čtyři kilometry. „Bydlíme v Plotištích. Ani by mě nenapadlo, že dojde tak daleko. Musela překonat i řeku,“ divil se majitel.

Sám se ji snažil najít po okolí, i proto policii nevolal.

„Navíc jim ani nevěřím,“ řekl. Už nedoufal, že by se Panny našla. „Jiné zvíře by jí neublížilo, ale už jsem si říkal, že ji přejel traktor nebo tak něco. Nevěřil jsem, že se vrátí,“ vysvětlil. Další kousek nosála červeného do své „sbírky“ si majitel pořídit nehodlá. „Je to velmi náročné se o ni starat. Potřebuje hodně pozornosti a je pěkně tvrdohlavá. Navíc se samcem by se nesnesla a se samicí asi taky ne,“ dodal.

Městští strážnici už letos odchytávali exotického papouška žako a také zaběhnuté stádo koní, které se potulovalo po přistávací ploše letiště.


HRADCEM POBÍHAJÍ PODIVNÁ ZVÍŘATA, STRÁŽNÍCI SE NEDIVÍ NIČEMU

Určitou kuriozitou v činnosti strážníků bývá již tradičně řešení oznámení občanů, týkající se zvířat. Letos již byli přivoláni k odchytu exotického papouška ŽAKO a malé medvídkovité šelmy - Nosála červeného a na letišti odchytávali koně, kteří se zaběhli na přistávací plochu.

Během loňského roku přijali strážníci např. 8 žádostí o odchyt srnky, 6x zachraňovali mládě poštolky, kalouse, bažanta nebo holuba, 9x odchytávali labuť procházející se po rušné vozovce. 5x volali vystrašení obyvatelé, že nalezli doma hada (v jednom případě se jednalo o hroznýšovce bahamského, jinak se ve všech případech jednalo o užovku, která byla po odchytu vypuštěna do volné přírody).

Zajímavé bylo i setkání obyvatel Hradce Králové s fretkou pobíhající v herně Obchodního domu Carrefour a nijak neobvyklá nejsou oznámení občanů, týkajících se problémů s netopýrem (jeho kolonie se usídlila v jedné z chatek u Stříbrného rybníka a jejímu odstěhování pomohla až hlasitě puštěná hudba, nebo byl netopýr zavěšen v bytě na počítači), veverkou, rojem včel, koněm nebo splašenou jalovicí.

Strážníci vzpomínají i na setkání se pštrosem, kterého odchytávali na poli nedaleko ČKD. O loňských prázdninách zabloudilo do centra města i divoké prase. Poté, co pořádně vyděsilo ženu procházející po ránu okolo Zimního stadionu, skočilo do řeky Orlice a uplavalo pryč.
Činnost je skutečně různorodá a řešení jednotlivých situací vyžaduje, aby strážníci byli odborně připraveni na téměř každou situaci.


Městská policie Hradec Králové za rok 2007 odchytla na katastrálním území města 356 psů a letos již přes 80 toulavých nebo opuštěných psů. Není výjimkou, že nalezne psa přivázaného u stromu, na kterého upozornili občané, kteří nebyli lhostejní k jeho osudu. O nemocná zvířata se starají pracovníci útulku, kteří popřípadě zajistí nemocným zvířatům veterinární péči.

Strážníci, kteří mají speciální odchytové zkoušky, psa odchytí a zjistí, zda pes má registrační známku nebo tetování, pomocí kterého je možné najít jeho majitele. Pokud pes známku ani tetování nemá, je odvezen do Městského útulku pro opuštěná zvířata v Hradci Králové, se kterým již řadu let MP HK úzce spolupracuje. Za pobyt zvířete, je cena za jeden den stanovena ve výši 100 Kč. Kapacita útulku je kolem 80 míst a slouží nejen psům, ale i pro nalezeným kočkám.

Pro ostatní toulavá zvířata, která nelze umístit do útulku, se kontaktují chovatelé těchto druhů zvířat a Záchranná stanice ohrožených zvířat v Jaroměři.
O čipování zatím HK neuvažuje.

Proti chovatelům psů, kteří nedodržují ustanovení vyhlášky, postupuje MP v souladu s přestupkovým zákonem č. 200/1990Sb. a je oprávněna udělit blokovou pokutu do výše 1000 Kč, ve správním řízení až 30000 Kč.

Veřejnoprávní smlouvou je ošetřen odchyt v obci Černilov, kde se psi umísťují do připravených kotců a nevozí se do HK. Cena odchytu je stanovena na 916 Kč.

Předměřice a Třebechovice zajištěn odychyt našimi strážníky nemají. Za odchyt v HK se neplatí, je to rámci služby MPHK.

Psovodi a odchytáři - to je specializace, na kterou musí mít strážníci složenou zkoušku.

Eva Čížková, tisková mluvčí MP