VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlouhá pouť nosála aneb Hradcem pobíhají divná zvířata

Hradec Králové - Otočil jsem se, ale v mžiku byla pryč, říká majitel samičky nosála červeného. Týden putovala medvídkovitá šelma jménem Panny v ulicích Hradce Králové. Strážníci ji nakonec napotřetí chytili

27.5.2008
SDÍLEJ:

Nosál červený na návštěvě u ČiperovýchFoto: Petr Čipera


Několik minut nepozornosti stálo Michala Balouna, majitele samičky nosála červeného, týden strachu a nervozity. Medvídkovitá šelma jménem Panny se mu znenadání ztratila a rozhodla se návštívit zahrady několika rodinných domů v lokalitách Plácky a Pouchov.

„Lidé přivolali na pomoc městské strážníky. Plachému zvířeti se však podařilo utéct dříve, než je mohli odchytit. Žádné škody však nosál nezpůsobil, ani nikomu neublížil,“ uvedla mluvčí městské policie Eva Čížková. Úspěch se dostavil až napotřetí. Malá šelma byla lapena za pomoci odborníků na hradeckém letišti v pátek dopoledne. Na policii si samičku ihned vyzvedl její majitel. „Dělal jsem jí novou voliéru. A když jsem se otočil, najednou byla pryč. Ještě chvíli se zdržovala v korunách stromů, pak zmizela,“ uvedl majitel Michal Baloun. Panny nakonec prospala celý víkend.

„Byla strašně unavená a vyčerpaná. Sežrala misku jídla a usnula,“ poznamenal Baloun.

Samičku nosála červeného si koupil ve zverimexu již před devíti měsíci. Jak sám říká, neodolal jejímu červenému bříšku a dlouhému čumáku. „Je to pravá ženská, strká ten svůj frňák úplně všude,“ směje se Baloun.

Při svém putování po měste urazila šelma několik kilometrů. Jen na Plácky a do Pouchova jsou to čtyři kilometry. „Bydlíme v Plotištích. Ani by mě nenapadlo, že dojde tak daleko. Musela překonat i řeku,“ divil se majitel.

Sám se ji snažil najít po okolí, i proto policii nevolal.

„Navíc jim ani nevěřím,“ řekl. Už nedoufal, že by se Panny našla. „Jiné zvíře by jí neublížilo, ale už jsem si říkal, že ji přejel traktor nebo tak něco. Nevěřil jsem, že se vrátí,“ vysvětlil. Další kousek nosála červeného do své „sbírky“ si majitel pořídit nehodlá. „Je to velmi náročné se o ni starat. Potřebuje hodně pozornosti a je pěkně tvrdohlavá. Navíc se samcem by se nesnesla a se samicí asi taky ne,“ dodal.

Městští strážnici už letos odchytávali exotického papouška žako a také zaběhnuté stádo koní, které se potulovalo po přistávací ploše letiště.


HRADCEM POBÍHAJÍ PODIVNÁ ZVÍŘATA, STRÁŽNÍCI SE NEDIVÍ NIČEMU

Určitou kuriozitou v činnosti strážníků bývá již tradičně řešení oznámení občanů, týkající se zvířat. Letos již byli přivoláni k odchytu exotického papouška ŽAKO a malé medvídkovité šelmy - Nosála červeného a na letišti odchytávali koně, kteří se zaběhli na přistávací plochu.

Během loňského roku přijali strážníci např. 8 žádostí o odchyt srnky, 6x zachraňovali mládě poštolky, kalouse, bažanta nebo holuba, 9x odchytávali labuť procházející se po rušné vozovce. 5x volali vystrašení obyvatelé, že nalezli doma hada (v jednom případě se jednalo o hroznýšovce bahamského, jinak se ve všech případech jednalo o užovku, která byla po odchytu vypuštěna do volné přírody).

Zajímavé bylo i setkání obyvatel Hradce Králové s fretkou pobíhající v herně Obchodního domu Carrefour a nijak neobvyklá nejsou oznámení občanů, týkajících se problémů s netopýrem (jeho kolonie se usídlila v jedné z chatek u Stříbrného rybníka a jejímu odstěhování pomohla až hlasitě puštěná hudba, nebo byl netopýr zavěšen v bytě na počítači), veverkou, rojem včel, koněm nebo splašenou jalovicí.

Strážníci vzpomínají i na setkání se pštrosem, kterého odchytávali na poli nedaleko ČKD. O loňských prázdninách zabloudilo do centra města i divoké prase. Poté, co pořádně vyděsilo ženu procházející po ránu okolo Zimního stadionu, skočilo do řeky Orlice a uplavalo pryč.
Činnost je skutečně různorodá a řešení jednotlivých situací vyžaduje, aby strážníci byli odborně připraveni na téměř každou situaci.


Městská policie Hradec Králové za rok 2007 odchytla na katastrálním území města 356 psů a letos již přes 80 toulavých nebo opuštěných psů. Není výjimkou, že nalezne psa přivázaného u stromu, na kterého upozornili občané, kteří nebyli lhostejní k jeho osudu. O nemocná zvířata se starají pracovníci útulku, kteří popřípadě zajistí nemocným zvířatům veterinární péči.

Strážníci, kteří mají speciální odchytové zkoušky, psa odchytí a zjistí, zda pes má registrační známku nebo tetování, pomocí kterého je možné najít jeho majitele. Pokud pes známku ani tetování nemá, je odvezen do Městského útulku pro opuštěná zvířata v Hradci Králové, se kterým již řadu let MP HK úzce spolupracuje. Za pobyt zvířete, je cena za jeden den stanovena ve výši 100 Kč. Kapacita útulku je kolem 80 míst a slouží nejen psům, ale i pro nalezeným kočkám.

Pro ostatní toulavá zvířata, která nelze umístit do útulku, se kontaktují chovatelé těchto druhů zvířat a Záchranná stanice ohrožených zvířat v Jaroměři.
O čipování zatím HK neuvažuje.

Proti chovatelům psů, kteří nedodržují ustanovení vyhlášky, postupuje MP v souladu s přestupkovým zákonem č. 200/1990Sb. a je oprávněna udělit blokovou pokutu do výše 1000 Kč, ve správním řízení až 30000 Kč.

Veřejnoprávní smlouvou je ošetřen odchyt v obci Černilov, kde se psi umísťují do připravených kotců a nevozí se do HK. Cena odchytu je stanovena na 916 Kč.

Předměřice a Třebechovice zajištěn odychyt našimi strážníky nemají. Za odchyt v HK se neplatí, je to rámci služby MPHK.

Psovodi a odchytáři - to je specializace, na kterou musí mít strážníci složenou zkoušku.

Eva Čížková, tisková mluvčí MP


Autor: Silvie Špryňarová

27.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 22 000 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů MANIPULANT V LISOVNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MANIPULANT V LISOVNĚ, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, dvousměnný provoz, - Náplň práce: manipulace s výrobky, materiálem, - Nabízíme: 13. plat, stravování ve firmě - 1/3 hrazená firmou, možnost profesního růstu, mimopracovní aktivity, - V případě zájmu kontaktujte: Popková Blanka Ing., tel.: 774 506 416 (volat 8:00 - 16:00 hod.), e-mail: a.gregor@volny.cz. Osobní schůzka je možná po předchozí domluvě.. Pracoviště: Aleš gregor - kovo-výroba, Sloupenská, č.p. 76, 503 52 Skřivany u Nového Bydžova. Informace: Blanka Popková, +420 774 506 416.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební instalatéři 120 Kč

Instalatéři plynovodů MONTÉR/-KA PLYNOVODŮ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 135 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: MONTÉR/-KA PLYNOVODŮ, - PP na dobu určitou, nástup možný ihned; místo výkonu práce: východní Čechy, - Požadujeme: min. nižší střední odborné vzdělání; ŘP min. sk. B; praxi v oboru instalatér, montér plynovodů, svářeč plynovodů z PE, příp. svářeč plynovodů ocel (autogen/elektroda), příp. absolvent/-ka učňovské školy, - Získání úřední zkoušky na svařování PE, OC, zajistíme, - Nabízíme: příspěvek na stravování, příspěvek na dopravu, měsíční odměny do výše 3 000,- Kč/měsíc, paušál za odpracovanou směnu 100,- Kč/den, možnost profesního růstu, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem nebo telefonicky. Kontaktní osoba: Neuman Robert, e-mail: neuman@ermo.cz, tel.: 495 591 680. Pracoviště: Ermo, spol. s r.o., Na Střezině, č.p. 694, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Robert Neuman, +420 495 591 680.

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů SEŘIZOVAČ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SEŘIZOVAČ/-KA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, -Požadujeme: praxe ve strojírenství, znalost čtení v programu FANUC výhodou, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem nebo telefonicky, kontakt. osoba Maryšková Renata, tel. 495 778 130, e-mail: renata.maryskova@almet.cz. Pracoviště: Almet, a. s., Ležáky, č.p. 668, 500 04 Hradec Králové 4. Informace: Renata Maryšková, +420 495 778 130.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Praktický lékař 27 000 Kč

Praktičtí lékaři LÉKAŘ/-KA - ORDINACE PRACOVNÍHO LÉKAŘSTVÍ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: LÉKAŘ/-KA - ORDINACE PRACOVNÍHO LÉKAŘSTVÍ, - PP plný nebo zkrácený na dobu určitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: komplexní poskytování pracovně lékařské péče našim klientům (preventivní pracovně lékařské prohlídky, funkční diagnostika, dohlídky pracovišť, preventivní programy, očkování, surveillance, poradenství - vše dle příslušné legislativy), očkování, poradenství v cestovní medicíně, poradenství a testování HIV/AIDS, příslušná administrativa, - Požadujeme: VŠ v oboru všeobecné lékařství - vhodné i pro absolventa, zařazení do přípravy v oboru pracovní lékařství, případně hygiena a epidemiologie, dále všeobecné lékařství či interní lékařství, specializovaná způsobilost v těchto oborech vítána, není však podmínkou, - Nabízíme: dovolená navíc, možnost celoživotního vzdělávání, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - V případě zájmu zašlete životopis na e-mail: veronika.klouckova@zuusti.cz, - Více informací na www.zuusti.cz. Pracoviště: Zdravotní ústav se sídlem v ústí nad labem - regionální pracoviště hradec králové, Habrmanova, č.p. 154, 500 02 Hradec Králové 2. Informace: Brigita Horáčková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radost hokejistů Mountfieldu po vstřeleném druhém gólu

Dramatické čtvrtfinále rozsekne až sedmý zápas v Hradci

Nedávali dělníkům peníze, bili je a hrozili jim. Půjdou do vězení

Hradec Králové - Za obchodování s lidmi v pátek hradecký krajský soud poslal do vězení Romana Feka (49) a Ladislava Fedáka (44).

Nastává soudný den: Výhra, nebo konec snu

Hradec Králové - Druhá, šestá, jedenáctá, šestá, druhá. To jsou minuty hradecké hrůzy. Ještě ani jednou nedali hokejisté Mountfieldu ve čtvrtfinále play off extraligy proti Liberci první gól v zápase.

Lázně mění vrt léčivého přírodního pramene

Janské Lázně - Konstrukce vrtu si vyžádala zásah po šedesáti letech životnosti.

Derby: Pardubice se třesou na první triumf

Hradec Králové - Od roku 2012 válí fotbalisté Pardubic ve druhé lize. Zlepšují se, jsou nahoru, ale má to jeden háček. Od té doby ani jednou neporazili Hradec, svého NEJ rivala.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT