Svatby v pátek i v sobotu, v květnu bude jen jeden termín, v létě naopak hned několik. Tak v minulých dnech rozhodli radní hradeckého magistrátu o oddacích dnech v krajské metropoli příští rok.

„Chtěli jsme vyjít budoucím manželům vstříc. Svatební obřady se proto uskuteční kromě pátku i v sobotu. V těchto dnech nebudou podléhat správnímu poplatku, pokud oba snoubenci  splňují podmínky trvalého pobytu na území republiky bez ohledu na státní občanství,” shodli se radní. Svatební obřady se přitom uskuteční již v Domě U Špuláků na Velkém náměstí.

Termíny jsou navrženy tak, že vycházejí z požadavků snoubenců. Například v květnu, kdy by se podle pověr neměl nikdo ženit či vdávat, proto radní určili jediný termín. Naopak v letních měsících bude svatebních obřadů víc. Například v červnu mají snoubenci k dispozici hned deset termínu, v červenci šest a v srpnu sedm.

Jsou také respektovány dny, kdy se budou na Velkém náměstí konat rozsáhlé kulturní akce. Proto se nebude oddávat například při Slavnostech královny Elišky, které se konají úvodem září. Naopak na příští prosinec radní přidali k oddacím dnům 12. 12. 2012, protože si uvědomují, že se jedná o symbolické datum a bude o něj zřejmě velký zájem.

Myslí také na páry, které chtějí uzavřít registrované partnerství. Tyto páry si budou moci vybrat Dům U Špuláků nebo místo pro prohlášení o vstupu do registrovaného partnerství na matričním úřadě hradeckého magistrátu. Tam se potom tyto páry rozhodnou, kde budou chtít partnerství uzavřít.