Zpětný odběr elektrospotřebičů nařizuje výrobcům, dovozcům a prodejcům od srpna 2005 nový zákon. Náklady na separaci a likvidaci šrotu platí zákazníci vceně nových výrobků.

Podle údajů firmy Asekol však Hradec Králové vporovnání sostatními krajskými městy ve zpětném odběru pokulhává. Zatímco celorepublikový průměr za rok 2006 voblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport je 0,66 kilogramů na hlavu, vHradci se podařilo dosáhnout pouze 0,49 kilogramu.

„Výsledek je ale vzhledem kdélce smlouvy směstem zkreslující. Jen za prvních pět měsíců letošního roku jsme totiž vHradci vybrali už 0,55 kilogramu na osobu,“ uvedl Jan Vrba ze společnosti Asekol. Od červena 2006 do současnosti lidé do hradeckých sběrných dvorů odevzdali například 4656 televizí a monitorů.

Česká republika se zavázala Evropské unii, se odběr elektrozařízení do příštího roku stoupně na čtyři kilogramy na osobu a rok. „Jinak budou následovat tvrdé sankce ze strany Unie. Průměr vEvropě přitom činí 9,6 kilogramu, ve Skandinávii vyberou dokonce až 14 kilogramů. Důvodem nízkých čísel u nás je téměr nulová tradice a malé povědomí lidí o této možnosti,“ vysvětlil Vrba.

VHradci Králové fungují celkem tři kolektivní systémy. Kromě firmy Asekol jsou ve hře také Elektrowin a Ekolamp. Všechny systémy do dubna 2007 vHradci vybraly 225 tun elektrospotřebičů, tedy 2,38 kilogramů a člověka a rok. VKrálovéhradeckém kraji lidé společnosti Asekol odevzdali 568 tun, mimo jiné 24232 televizí a monitorů.

„Zpětný odběr se však týká pouze kompletních spotřebičů. Rozebrané ledničky nebo pračky nechceme,“ řekl ředitel společnosti Hradecké služby, která provozuje vHradci Králové tři sběrné dvory, Radek Sokol.

Mohlo by vás také zajímat (článek + fotogalerie z performance na Ulrichově náměstí) - klikněte zde

Chcete-li vědět ještě více - klikněte tady