Odložené pytle s odpady v příkopech silnic už snad ani nikoho nepřekvapí. Ale hromada vyvezeného odpadu až  přímo u lesa a ještě s největší pravděpodobností pocházející z příbytku nějakého chataře – tedy milovníka přírody – to už je vrchol.

A takového nepořádku si při projížďce na kole všiml sám šéf hradecké městské policie. Pořádně ho to naštvalo.

„Jedu kolem písníku Marokánka, hájenky a směrem na Suté břehy a tam jsem u lesa nedaleko chatové oblasti viděl vysypaný plný vozík nepořádku," líčí zážitek Miroslav Hloušek, ředitel hradeckých strážníků.

Probudilo se v něm i jeho povolání, protože seskočil z kola a začal rozhrabávat harampádí, jestli v něm neobjeví něco, čím by se mohl dopátrat pachatele. „Často takhle dohledáme třeba majitele firmy, kterému se nechce platit za odvoz odpadů a vyhazuje věci společně s nejrůznějšími dokumenty vedle kontejnerů," vysvětlil ředitel postup, který může nepořádníky vyjít i pěkně draho.

„Ukazuje mi to skutečně na obyvatele některé z tamních chat, protože tam byl typický nepořádek, kterého se zbavujete při velkém úklidu, kousky hrníčků, deštník… A kdyby to chtěl někdo jen tak vyhodit, nezajíždí až k lesu," přemýšlí stejně i Milan Zerzán, ředitel městských lesů.

„Není to ojedinělá skládka, našli jsme teď i schované odpadky pod smrčkem," dodává vrchní hradeckých lesníků, kteří své hájemství pravidelně a neustále uklízí. Po in-line bruslařích, houbařích a teď už i po chatařích.