Nejprve vyrazí na okruh u hradeckého rybníku Byřička odrážedla. A jejich mrňaví piloti. Pak začne cyklistický cvrkot: čtyři kategorie dětí, junioři, dospělí, veteráni. K tomu běžci… Vítejte na klání zvaném Hradecký pohár, seriálu deseti závodů, jež se konají vždy v úterý podvečer.

„Kouzelné je, že se hobbíci, kteří si jen koupí kolo a jezdí se projet do lesa, mohou porovnat s lidma, co se cyklistikou vlastně živí," vyzdvihuje Jiří Nádvorník z pořádajícího klubu HSK Cycling. „Proto jsme udělali trať, kterou zvládnou i amatéři," vysvětluje záměr.

Seriál trvá od dubna do září, startuje se vždy v úterý 
v pět odpoledne, hlavní kategorie vyráží v šest. Jezdí se na sedmikilometrovém okruhu, dospělí projedou tuto trať celkem třikrát.

„Úterky vznikly historicky," objasňuje Nádvorník. Dříve se totiž v tento den scházela parta kamarádů, která spolu soupeřila na cestách kolem planetária na Novém Hradci.

„Byl to takový černý závod, my jsme ho jen zlegalizovali a přesunuli do lesů kolem Biřičky," usmívá se pořadatel.

On a jeho spolupracovníci drží tradici cyklistických úterků už čtvrtý rok. Průměrně na akci dorazí kolem sto padesáti účastníků, z toho kolem patnácti odrážedel.

„Maximálně jsme měli dvě stě dvacet lidí," vypočítává Nádvorník. „Letos jsme to chtěli oživit, a tak jsme přidali i běžecký závod."

Zdá se, že úterní soutěžení jen tak neskončí.

Jezdí také borec, který vedl Giro
Byl to jeho velký den. V květnu 2010 vyhrál Jan Hruška prolog (tedy úvodní etapu) slavné Giro d´Italia a oblékl proslulý růžový dres. pro vedoucího jezdce. Dnes je v cyklistickém důchodu a jezdí i závody Hradeckého poháru. „Ten prolog mi úplně otočil život," vzpomínal na emotivní chvíli, kdy stál na pódiu ve Vatikánu. Ve stejném ročníku druhého nejslavnějšího závodu – po Tour de France – ovládl ještě časovku.