Jak řekli, tak udělali. Po úterním podpisu koaliční smlouvy s hnutím ANO a Změnou pro Hradec odchází z řad hradecké ODS několik jejích dlouholetých členů. Mezi nimi je třeba bývalý primátor Otakar Divíšek. Vadí jim spolupráce s Babišovým hnutím v Hradci. A tak se strana, která má po osmi letech svého zástupce v primátorském křesle, začala v Hradci drolit.

Jedno z místních sdružení, jehož členem je i exprimátor Divíšek, rázně prásklo dveřmi a samo se rozpustilo. „Nám se nelíbí koalice s ANO zejména z morálního hlediska, protože v čele koaličního partnera stojí potenciální exponent StB. Voliči dali své hlasy ODS především jako alternativě k hnutí ANO a tímto krokem je ODS zásadně zklamala,“ vysvětlil důvody zrušení předseda sdružení občanských demokratů v hradeckých Plotištích Zdeněk Cvejn.

Šest členů tamní organizace pak vyjádřilo svůj osobní postoj tím, že kvůli nesouhlasu s utvořením koalice s hnutím ANO ukončilo své členství v ODS. Otakar Divíšek svůj odchod avizoval již během vyjednávání o koalici. „Pokud to udělají, tak se na to vykašlu. Nechci být součástí skupiny, kde vládne estébák, bolševik a téměř zloděj. A to celé ještě podtrhuje pakt s ekoteroristy,“ řekl exprimátor již před časem po podepsání předkoaliční dohody a nyní svá slova potvrdil a dodržel.

Před dvěma týdny, ještě během vážných příprav společného vládnutí, opustil hradecké občanské demokraty její uznávaný člen, bývalý vicehejtman Miloslav Plass. „Dohoda je pošpiněním dobrého jména ODS,“ uvedl Plass po ukončení svého členství mezi občanskými demokraty.

Nespokojenost se směřováním strany projevil i další vlivný člen hradecké ODS Jan Michálek, který ale ukončení členství zatím jen zvažuje. „Samozřejmě se mi nelíbí, že se ODS chová jinak než na celostátní úrovni. Ale ve městě jsou věci, které jsme my začali a byli bychom rádi, aby se teď dokončily. Podle toho, jak se k nim koalice postaví, se rozhodnu i já sám o svém dalším působení v ODS,“ vysvětlil Michálek, který dosud působil také jako předseda představenstva hradeckého fotbalového klubu, svou motivaci pro nynější setrvání ve straně.

Předseda oblastního sdružení ODS Václav Řehoř, který jednání o současné hradecké koalici vedl, podotkl, že odchod Divíška jako dlouholetého reprezentanta ODS ho mrzí, ale nepřekvapuje. „O rozpuštění organizace v Plotištích zatím nic nevím, ale jsme demokratická strana a nikoho nemůžeme nutit zůstat,“ uzavřel Řehoř.