Více než pět stovek delegátů včetně velké části členů vlády přijelo v sobotu do Aldisu na ideovou konferenci ODS. Nechyběla ani roztržka mezi předsedou strany a vlády Mirkem Topolánkem a rebelujícím poslancem Vlastimilem Tlustým.

Podle Topolánka se na základních ideových směrech Občanské demokratické strany nic měnit nemusí. „Já osobně pokládám ideovou kon〜ferenci za velmi úspěšnou, protože potvrdila naši schopnost vnitřní diskuse a schopnost problémy nejenom pojmenovat, ale i nabízet řešení,“ prohlásil Mirek Topolánek. „Nečekal jsem tady žádný zázrak a ten se také nestal, takže se naplnila má očekávání. Jsem spokojen a myslím, že ODS je před podzimními volbami v dobré formě,“ zhodnotil hradecké jednání pražský primátor Pavel Bém.

„Diskuse byla velmi zajímavá, velmi otevřená, někdy velmi bouřlivá,“ uvedl na tiskové konferenci po skončení jednání Mirek Topolánek. Měl pravdu. Nechyběl totiž ani konflikt mezi ním a rebelujícím poslancem Vlastimilem Tlustým. Toho rozčílilo, že mu nebylo umožněno na plénu vystoupit. Předseda Občanské demokratické strany Mirek Topolánek to však na následné tiskové konferenci odmítl. Řekl, že úvodní projev patří na konferenci vždy předsedovi a delegáti mají možnost diskutovat následně v jednotlivých sekcích. „Já jsem nikomu nic nezakazoval, to prostě bylo napsáno v programu jednání,“ prohlásil premiér.

Nespokojen však nebyl pouze Vlastimil Tlustý. „V demokratické straně by každý, kdo chce vystoupit, měl tu možnost dostat,“ uvedl poslanec Jan Schwippel.