Založení frakce Vlastimila Tlustého v ODS stranu nerozštěpí. Tvrdí to námi oslovení vlivní hradečtí občanští demokraté. „Nemám detailní informace, vrátil jsem se ráno ze Štrasburku. Rozhodně si ale nemyslím, že je to cesta k rozbíjení ODS. Naopak to vypovídá o snaze věci diskutovat,“ prohlásil hradecký europoslanec a člen výkonné rady ODS Oldřich Vlasák.

Poslanec ODS David Kafka z Hradce Králové nechtěl události v nejsilnější vládní straně rozpitvávat s tím, že se o platformu nezajímá. „Obecně ale platí, že pluralita názorů nemůže být na škodu. Samozřejmě, pokud je jen v rovině výměny názorů,“ řekl nám. Další východočeský občanský demokrat z Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Zdeněk Lhota je přesvědčen, že založení platformy uvnitř ODS nepovede k rozštěpení strany. „V žádném případě k tomu nedojde,“ tvrdí.

„Zatím je to v rovině možného a chtěného. Vláda je koaliční a musíme vycházet z toho, co je možné. Cílem platformy je cosi jako návrat k programu ODS, já ale necítím, že by došlo k odklonu od něho. Já se k našemu programu hlásím, cíle se nemění,“ sdělil nám poslanec Lhota. Není si však prý jistý, zda je založení platformy krokem správným směrem.

K založení frakce uvnitř Občanské demokratické strany se při své čtvrteční návštěvě Hradce Králové vyjádřil také ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Já to nevnímám jako snahu o rozštěpení strany. Pokud je frakce ideologická, tak říkám, že jsem napravo od ní,“ uvedl ministr. Vlastimil Tlustý ve čtvrtek večer hovořil s členy hradeckého Business clubu také o názorové platformě.

„Vedení ODS se otevřeně odklání od programu Občanské demokratické strany a dopouští, aby se prosazovaly programy koaličních partnerů, které popírají to, s čím šla ODS do voleb. Nejzřetelnější to je u daňových zákonů. V ODS je skupina, která s tím nesouhlasí a trvá na kompromisu. Lidovcům a zeleným říkáme, pokud neustoupíte a z programu ODS nezbude nic, nepočítejte s našimi hlasy. Základem naší platformy je, že trváme na kompromisu. Jejím cílem není zpochybňovat vládu, tu podporujeme, ale kus programu ODS musí zůstat,“ řekl. Deníku se svěřil, že v úterý jde na poslanecký klub s novým návrhem, který by mohl přinést řešení.