Nepříliš vydařený novoroční ohňostroj, který provázely technické potíže a zpoždění, letos rozzářil historické centrum města už možná naposledy.

Bílou věž, z níž se každoročně část dělobuchů odpaluje, si vzali do parády královéhradečtí hasiči. Provádějí bezpečností kontrolu s ohledem na přísné protipožární normy.

Je tedy možné, že v jejich verdiktu se objeví zákaz odpalování ohňostroje z této městské památky.

„Osobně jako provozovatel Bílé věže bych byl jenom rád. Je to historická budova a moc jí tato tradice nesvědčí. Závěry kontroly bychom měli mít do měsíce,“ upřesnil Miroslav Franc, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která věž provozuje.

Radnice však už tolik spokojená není. „Historické centrum města je velmi reprezentativním místem Hradce Králové. Pokud budeme nuceni hledat jiné vhodné místo, budeme se s tím muset smířit, ale byla by to škoda,“ uvedl náměstek primátora Martin Soukup.

Magistrát na druhou stranu uznává, že z hlediska bezpečnosti není historické jádro města zrovna nejvhodnější.

„Pro přípravu ohňostroje je nutné uzavřít na několik hodin celé Velké i Malé náměstí. Vyhrazený prostor je také kolem Bílé věže a katedrály, kam nesmějí ani chodci,“ vyjmenovává mluvčí radnice Václav Svoboda.

Navíc, v případě silného větru nebo neopatrnosti, se pyrotechnika může velmi rychle dostat na střechy okolních budov či nad hlavy lidí.

„To jsme zažili před rokem. Avšak reprezentativnější místo ve městě nenajdeme. V případě přesunutí ohňostroje by mohly v úvahu přicházet Jiráskovy sady, kde by se světelná show zrcadlila na hladině řeky,“ dodal mluvčí.

Výhodou odchodu z centra města by byl i delší čas na přípravu pyrotechniky. Právě krátká doba mohla stát za letošními technickými obtížemi, které ohňostroj značně poznamenaly. O příčinách nezdaru novoročního ohňostroje přineseme bližší informace v příštích dnech, kdy budou známy výsledky prošetření problému magistrátem města.

Silvie Špryňarová