Výraznou slevu z původních dvou set tisíc korun vynaložených na novoroční ohňostroj požaduje magistrát města po firmě, která jej letos zajišťovala.

Ohňová show, jenž ozářila nebe nad historickým jádrem města, začala se zpožděním a navíc nebyly odpáleny všechny dělobuchy.

„Z uzavřené smlouvy vyplývá sankce ve výši deseti procent z původní ceny. Společnost sama od sebe nabídla dvojnásobek,“ upřesnil mluvčí radnice Václav Svoboda.

To však městu nestačí, bude se snažit usmlouvat ještě výraznější slevu. „To by už bylo nad rámec smlouvy. Uvidíme, jak budou jednání pokračovat,“ dodal Svoboda.

Společnost Ohňostroje Martom Tomáš Eminger, která letos vyhrála výběrové řízení, zajišťovala pro město ohňostroj poprvé.

„Přihlásili se do výběrového řízení a zvítězili. Hlavním kritériem byla cena a pak také koncepce ohňostroje,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Soukup.

Podle mluvčího Svobody mohla stát nezkušenost s prostorem kolem Bílé věže za problémy, jež nastaly.

„Každoročně byl ohňostroj koncipován jako výškový. Letos byly použity efekty spíše přízemního rázu. Některé bohužel nebyly vidět ani ze zadních řad náměstí. Ohňostroj poté působil chudší, než ve skutečnosti byl,“ doplnil mluvčí.

Podle radnice nebyly vystřely ani čtyři dělobuchy přímo z Bílé věže. To však společnost Tomáše Emingera odmítá. „Z Bílé věže jsme odpálili vše, co bylo plánováno. Technické potíže nastaly u přízemních střel,“ upřesnil Eminger.

Za problémy stálo přerušení jednoho z odpalovacích okruhů. „Kabely nám potrhali trubači, kteří na úvod vystupovali. Na obnovu bylo velmi málo času, nedalo se to tak rychle opravit. Návrh na snížení ceny přišel z naší strany. Teď už jen čekáme na schválení částky,“ dodal Eminger. (sir)