Nejkřiklavějším případem je zřejmě přestavba křižovatky Mileta na druhém městském okruhu. Blokuje jí část majitelů bytů v domě, který s křižovatkou sousedí. Jedno z ramen velkého okruhu by se totiž mělo domu ještě více přiblížit.

Společenství vlastníků souhlasilo s měřením, které mělo rozhodnout o případné výměně oken, ale někteří lidé ji požadují hned. Náklady? Dvanáct milionů korun.

„Je to nepříjemné. Pokud to zastupitelstvo schválí, tak vydáme veřejné peníze na základě požadavků obyvatel. Ale je třeba si uvědomit, že jde o jednu z největších staveb ve městě, na které se má podílet také stát a kraj.

Pokud budeme s lidmi jednat další dva roky, tak se přestavba prodraží a ochota státu či kraje ji spolufinancovat se může vytratit,“ řekl náměstek primátora Josef Malíř.

Majitelé bytů se však zřejmě nakonec umoudřili a přistoupili na kompromis. „Byl tu úředník z radnice se kterým jsme uzavřeli dohodu, že když město přistoupí na naše podmínky, tak ustoupíme od odvolání a územní řízení bude pokračovat.

Znamelo by to, že nebude žádné měření, ale víc vám neřeknu,“ uvedl předseda společenství vlastníků bytů v domě Petr Ungrád.

Podobná situace ale panuje také například v okolí nového autobusového nádraží a Riegrova náměstí v Hradci.

„Je tam privátní škola a obytné domy. Domluvili jsme se s nimi, že až náměstí uvedeme do provozu, tak provedeme měření. A pokud se prokáže, že došlo k nárůstu hluku nad normu, tak přistoupíme k výměně oken. Je to také jedna z podmínek pro uvedení do trvalého provozu,“ dodal Josef Malíř.(raš)