Fotky stovek migrantů mají podle nepravdivého mailu ukazovat nelegální migranty na břehu Labe nebo v městských parcích. „To by chtělo zeptat se vlády, kde se tam tak najednou vzali,“ píše se u několika přiložených fotek.

Na Deník se včera obrátil čtenář z Mladé Boleslavi s otázkou, zda jsou fotografie opravdu z Hradce. Zatímco pro místní je určitě velmi snadné rozpoznat, že se o Hradec nejedná, lidé z jiných koutů republiky nemusí na první pohled nepravdivou informaci rozpoznat. „Na jedné z fotek je v pozadí most a válcová budova. Jakási podobnost s průtahem Hradce tam je. Budovu jsem ale na mapách nenašel a tak jsem se obrátil na Vás. Stejný mail mi už jednou přišel,“ vysvětlil čtenář.

Kde přesně a kdy jsou fotky pořízené, není zřejmé. Rozhodně však není pochyb o tom, že se nejedná o Hradec. „Je to čistá dezinformace, ty fotky rozhodně nejsou z Královéhradeckého kraje,“ řekla Deníku mluvčí policie Eva Prachařová. Jisté také je, že Hradec není prvním městem, pro které dezinformátoři tyto fotky využili. Na českých, slovenských nebo maďarských dezinformačních webech se objevily poprvé už v roce 2017. Stejně jako o dva roky později přitom lidé tvrdili, že se jedná o Vídeň.

MIGRANTI V KRAJI? MAXIMÁLNĚ OMYLEM

Podle policie nepředstavuje nelegální migrace v Královéhradeckém kraji zásadní problém. Ačkoliv prý letos došlo k mírnému nárůstu tranzitní migrace cizinců z Blízkého východu a Afriky přes Českou republiku, přes hradecký kraj významné migrační trasy nevedou. Během letošního roku řešili krajští policisté celkem čtyři případy nelegálně cestujících migrantů, kteří mířili dál do Evropy. Podle policistů se ale všichni dostali na území Královéhradeckého kraje omylem. „Celkem se v těch čtyřech případech jednalo o 16 cizinců, kteří na území Česka přicestovali v úkrytu dopravních prostředků. Ve všech případech nebyla Česká republika cílovou zemí migrantů a na území našeho kraje se cizinci dostali omylem,“ informovala Prachařová.