Stařeček se nachytal na smyšlený příběh, který na něj připravil asi čtyřicetiletý zloděj. Ten se nechal do bytu seniora pozvat na základě tvrzení, že v minulosti pomáhal nosit nákup manželce starce.

„Seniora požádal, aby se přesvědčil, zda mu nebyly odcizeny cennosti, protože v okolí má docházet ke krádežím. Nechal si ukázat místo, kam ukládá svoje úspory. Následně využil jeho nepozornosti a odcizil mu balíček bankovek. Poté z bytu odešel. Stařečkovi tak způsobil škodu převyšující 100 tisíc korun,“ přibližuje mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Okradený muž popsal pachatele jako štíhlého muže ve věku kolem 40 až 45 let, světlé pleti a tmavých krátkých vlasů.

„Oblečen byl do světle hnědého obleku. Poškozený z hovoru usoudil, že se s největší pravděpodobností jedná o cizince,“ dodává Anna Pešavová.

Ochota a důvěřivost jsou důchodcům osudnými

Rychnovsko/ Policie šetří hned tři případy, kdy podvodníci využili důvěřivosti a ochoty starších lidí a vloudili se k nim domů. Policie důrazně varuje, že lidé k sobě nemají pouštět žádné cizí osoby. Ty jsou totiž schopné si vymyslet cokoli, aby vzbudili lítost a zájem. Cíl mají však jediný, dostat se do domu a sebrat úspory.

„Na svou ochotu doplatila žena z Častolovic. U jejího rodinného domu zastavilo v úterý krátce po poledni auto se čtyřmi pasažéři, kteří ji požádali o vodu do vozidla. V okamžiku, kdy odlákali její pozornost, prohledali část domácnosti a ukradli 12 tisíc korun. Neznámým pachatelům hrozí trest odnětí svobody až na dva roky,“ informovala o prvním případě Alena Kacálková Chvojková, tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR Rychnov nad Kněžnou. Zdůraznila: „Policie znovu opakovaně žádá – nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu ! Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům.“

Falešný pracovník elektráren z důvěřivého důchodce vymámil sedm tisíc korun. !Případ podvodu a krádeže šetří rychnovští policisté. Důchodce před jednou z restaurací na Rychnovsku oslovil cizí muž s tím, že mu jako pracovník elektráren veze přeplatek za elektrickou energii. Muž pozval podvodníka domů. Tam mu cizí muž sdělil, že přeplatek činí 1.000 korun a předával mu pětitisícovou bankovku. Důchodce mu 4.000 vrátil. Cizí muž ale sdělil postiženému, že mu předá ještě přeplatek za vodu, který také činí 1.000 korun a podal mu novou pětitisícovou bankovku. Starý muž měl ale na vrácení jen 3.000 korun. Ctěl zajít s penězi k sousedům a rozměnit je. Falešný pracovník elektráren mu je však vzal a zmizel s nimi. S sebou si tedy odnesl obě pětitisícové bankovky i 7.000 korun, které na důvěřivém důchodci vylákal,“ uvedla mluvčí.

Další případ bezohlednosti šetří policisté na Vamberecku. „K vesnickému stavení stařenky přišly v úterý dvě ženy s tím, že jdou zkontrolovat stav vodoměru. Důvěřivá důchodkyně je pustila dovnitř domu. Zlodějky ukradly 20.000 korun,“ popsala třetí případ policejní mluvčí.

Policie:Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu. Pokud se někdo představuje jako opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu, elektřiny, vody), nechte si předložit jeho služební průkaz nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se osoba odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte a osobu v žádném případě nepouštějte do svého bytu. Pokud se vám takováto událost stane, volejte raději bezplatnou linku 158.

(ehl)

Starší obyvatelé krajské metropole by si tak měli dát pozor. Je možné, že lidská hyena se znovu pokusí využít důvěřivosti seniorů. (mb)