Olej navíc urychluje korozi kanalizačního potrubí a nejlepší službu neprokazuje ani v cíli své pouti – čistírně odpadních vod, kde komplikuje proces čištění. Ano, i takový je příběh svátečního nedělního řízku…

Situaci by přitom stačilo jednoduše předejít. „Moc nesmažím a to malé množství oleje, které občas při vaření zbude, vyleji na kompost," svěřila se Deníku se svým „receptem" Anna Vašíčková. Další možností, jak se oleje zbavit, je odvézt ho do sběrného dvora, počkat si na mobilní svoz odpadů, nebo jej hodit do černého kontejneru – tedy toho na směsný odpad.

Hradec nyní nabízí i další novinku – speciální oranžové kontejnery určené pouze na tento odpad. Ve městě jsou tyto nádoby zatím na zkoušku na čtyřech místech: v Jungmannově ulice u Metuje, u točny před Duranem, v Severní ulici u prodejny Jana a u střediska  Hvězda.

„Potřeba dalšího třídění odpadů je nezbytná pro snížení nákladů města na nakládání s komunálním odpadem," vysvětluje ředitel Hradeckých služeb Radek Sokol a dodává, že pokud se nové kontejnery na rostlinné oleje a tuk osvědčí, přibudou další.

Použité rostlinné oleje a tuky je nejlepší do plastových kontejnerů se symbolem pet lahve vhazovat v původních obalech nebo v jiných vhodných uzavřených nádobách. Po vytřídění se dočkají dalšího využití: „Získané oleje se využijí v procesu výroby na bioplynové stanici, jejímž finálním produktem je elektrická energie a teplo," potvrzuje Radek Sokol.