"Ptáci leželi na nedostupném místě u mostu přes řeku Moravu v Novosadské ulici, takže jsme je pomáhali vylovit. Při rozhovoru se zástupci krajské veterinární správy však zde nebyl důvod k obavě z ptačí chřipky," řekl operační důstojník olomouckých krajských hasičů.

Podle mluvčí olomoucké městské policie Lenky Proškové šlo o naplaveniny staršího data. "Po konzultaci s krajskou veterinární správou i s pracovníky životního prostředí vyplynulo, že zde není nic, co by svědčilo o souvislostech s ptačí chřipkou. Ptáky jsme dali do pytlů a převezli do asanačního ústavu," řekla mluvčí městské policie.

Strážníci podle ní předpokládají, že podobných výjezdů v příštích dnech přibude. "Dá se očekávat, že lidé budou v souvislosti s dalším výskytem ptačí chřipky volat. Podobná situace byla i loni, kdy jsme vyjížděli k uhynulým ptákům 15 až 20 krát denně. Počítáme s tím," doplnila Prošková.

Ptačí chřipku objevili odborníci minulý týden na farmě krůt v Tisové na Orlickoústecku. Dnes oznámili další případ ve čtyři kilometry vzdálené obci Nořín na farmě brojlerů. Testy prokázaly, že drůbež napadl virus H5N1, který je nebezpečný i pro člověka. V obou případech vyrazili na pomoc do Čech vojáci z olomouckého záchranného praporu.

Kvůli výskytu ptačí chřipky se mimořádná ochranná opatření dotknou od čtvrtka i ostatních chovatelů v zemi.