O jeho pozitivních účincích se ale také přesvědčují každý den klienti královéhradeckého domova pro seniory Grand park, což potvrzují i slova Dagmar Pařízkové. „Důležité je najít pro každého vhodné a přiměřené cviky. Ale klidně lze procvičit celé tělo v sedě nebo v leže."

Oblíbené jsou zejména skupinové aktivity jako reiki či protahování celého těla za pomocí míčků, které vedou seniory nejenom k intenzivnímu stylu života, ale navíc jsou i oblíbené. „Sejde se celá parta, senioři se vzájemně podporují. A tak si nejenom zacvičíme, ale s dobrou náladou přijde uvolnění a teplo na duši," pokračuje Pařízková.

Její slova ostatně potvrzuje i lékař Zdeněk Zadák z III. Interní gerontometabolické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové. „Starší lidé potřebují stále nové podněty a nové aktivity. Výzkumy ukazují, že pokud je nemají, projeví se to záhy na jejich kondici i zdravotním stavu," vysvětluje.

Sociální zařízení disponuje i vhodným venkovním zázemím, kde se na zahradě a terase rehabilitují lidé se sníženou pohyblivostí. Jedním z nich je i dvaaosmdesátiletý Jaroslav Souček, který se zotavuje po těžké mozkové příhodě. „Musím chodit, chodit a chodit, abych zase mohl chodit," říká sebevědomě.

Pro individuálnější potřeby je zde pracovnice pohybového režimu, která se stará o jednotlivce, a to přímo na jejich pokoji. „Každý klient potřebuje cvičení na míru podle svého zdravotního stavu. Někteří senioři jsou už třeba upoutáni na lůžko i s těmi je ale zapotřebí cvičit a pravidelně protahovat, aby tělo neochabovalo," doplňuje Pařízková.

(ph)