Dryml, na kterého novináři vytáhli skandál ohledně údajného shánění kompromitujících materiálů na stranickou kolegyni a poslankyni ČSSD Hanu Orgoníkovou, svoji vinu popírá. Odmítl se omluvit, z funkcí nehodlá sám odstoupit a aféru naopak ještě připepřil svými kontroverzními výroky.

Pro jeho odvolání bude vedle koaličních lidovců a evropských demokratů pravděpodobně i opoziční ODS a možná také komunisté. Otázkou však je, kolik rukou pro Drymlovo odvolání se dnes zvedne ze samotného klubu ČSSD.

Zastupitelé budou jednat i o proplácení poplatků v krajských nemocnicích.

10.00. Jednání zastupitelstva začíná

Hejtman Lubomír Franc vysvětluje organizační záležitosti

10.03 Volena návrhová komise, ověřovatelé zápisu atd.

Stále se projednává program schůze, dílčí, z hlediska Drymla nebo poplatků nepodstatné změny v programu

10.09 Odhlasován program schůze

10.10 ZAČÍNÁ NEJSLEDOVANĚJŠÍ BOD, NÁVRH NA ODVOLÁNÍ DRYMLA Z FUNKCE ČLENA RADY KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE

Úvodní slovo France:

… jde o závažný krok, který jsem pečlivě zvažoval. Důvody?

Doktor Dryml osobně selhal. Není podstatné, zda shánění materiálů na Orgoníkovou byla cílená provokace. Za druhé - nemocncie ve Vrchlabí, kde Dryml zpochybňuje posudky kraje a stále tlačí na prodej nemocnice. … nepřijatelný nátlak. Kraj se nezříká povinnosti zajistiit zdravoitní péči, ale o tom budeme jednat. Dryml sedí na dvou židlích, a nemocnici upřednostňuije před krajem. A za třetí, Dryml zklamal jako týmový hráč schopný komunikovat s kolegy, Dryml vybočil z morálně-etických požadavků veřejnosti, přestal být důvěryhodný.

Dryml: chce dát hlasovat, aby mohl mluvit deset minut místo pěti, schváleno. Ale jen těsně, o jediný hlas

"Nastal čas, abyste se dozvěděli pravdu o tzv. kauze Dryml. Ta má kriminální potenciál. Klika nesvědomitých krajských politiků učinila spiknutí proti mně, kdy jsem se z nevolitelného místa dostal před přítele France na první místo, a někteří to nerozdýchali. Přesto jsem neusiloval o místo hejtmana. stal jsme se terčem urážek. Odmítl jsem se totiž účastnit jejich nehospodárného nakládání veřejnými prostředky. Pravda je, že celá kampaň je někým a něčím placena.

Vypadám jako svatoušek? Ne, už proto si nemůžu dovolit dělat nic špatného, protože by to každý poznal.

Nedáváte mým odvoláním možná příležitost budoucímu rozkrádání veřejných peněz? Zatím jsem jejich plány překazil. Odkryjme jejich pokryteckou tvář. Naopak já vyzývám France a Orgoníkovou: odstupte ze svých funkcí.

Dejte voličům při hlasování o mém odvolání signál, že rozkrádání veřejných peněz nepodporujete.

Tady jde o to, že budu bojovat proti rozkrádání veřejných peněz. A to budu i nadále, příteli Franci. Škodíte veřejnosti a zamořujete ovzduší v kraji. Odstupte ze svých funkcí, příteli Franci a přítelkyně Orgoníková.

Nehlasujte ve prospěch slizské politické kliky… jsem ´doktor z hor…"

Dryml postavil snahy o jeho odvolání jako úsilí zakryt rozkrádačské snahy France a spol. - udělal z hlasování referendum (krást - nekrást) a vyzval k rozhodování z hlediska tohoto buď - anebo zastupitele

10.25 Franc: Oceňuji dramatický náboj Drymlova vystoupení

10.27 Jan Michálek (ODS): Kritika Drymla, výzva k rezignaci na všechny funkce, mluví za celý klub ODS. "Už Heger upozorňoval na špatné vlastnosti Drymla."

(potlesk v sále)

10.29 Rostislav Jireš (ČSSD): "Příspěvek Drymla mě naplnil hnusem.. Zklamal všechny… Dobře se zajistil pro své rejdy, nemá cenu podezřelé machinace s vrchlabskou nemocnicí rozvádět… Je to otázka jeho žaludku… Lhaní, osočování nemůže nechat slušného člověka klidným… Mandáty senátora i zastupitele jste získal pomocí strany.. Vaše urážlivé výroky… A vy byste se měl kát."

(potlesk)

10.34 Jaroslav Ošťádal (KSČM): "Vystupování Drymla je s morálkou zastupitele nepřípustné, i jeho chování ve věci vrchlabské nemocnice je zklamáním pro náš klub… Ztráta důvěry … A z toho budeme vycházet při hlasování."

10.38 Dryml: "Některá trestní oznámení už byla podána, další se připravují. Byl jsem to já, kdo začal dělat pořádek (audity, odvolávání z funkcí..). Nechme toto na orgánech činných v trestním řízení… Pokud si někdo chce něco ověřovat a někdo tomu chce zabránit… Mám za povinnost jako politik si některé věci prověřovat."

10.41 Helmut Dohnálek (SNK-ED): Navrhl ukončení diskuze: "Zazněly tady věty, které zaznít neměly."

návrh schválen

Znovu Jireš (ČSSD): Dryml se schází s provokatéry (byl přihlášen do diskuze před Dohnálkovým návrhem).

Dryml: Skočil do řeči, hádka s hejtmanem, ten mu nechtěl dát slovo vzhledem ke schálenému návrhu skončit rozpravu. "Musím hejtmana poučovat o procedurálních záleitostech… Udělám vše pro zachování nemocnice ve Vrchlabí."

HLASOVÁNÍ :

Dryml si zase chtěl vzít slovo, Franc mu ho už nedal

Schváleno (39 pro, 1 proti, zdrželo 5 zastupitelů)

ČSSD: 18 pro odvolání, zdržel se Vladimír Dryml; KDÚ-ČSL: všichni (4) pro odvolání; KSČM: všichni pro odvolání; ODS: 8 pro odvolání, proti Miroslav Behan, zdrželi se Petr Kuřík, Jiří Vambera, Rudolf Fiala, Jan Bém; SNK ED: všichni pro odvolání.

Dryml si vzal slovo, poděkoval zastupitelům, kteří "vědí, kde je pravda"

Začíná bod č. 2, personální rošáda ve vedení kraje po odvolání Drymla

Rozprava:

10.50 Dryml: "Rozpadá se koaliční smlouva, pane Táborský, máte vyřešenu finanční aféru na postu starosty Kopidlna? Paní Třešňáková, jaké máte zkušenosti se zdravotnictvím?"

Táborský: Reaguje na Drymlovo osočení

10.57 Jiří Nosek (ČSSD): "Nesouhlasím s tím, že někdo může vystoupit dvakrát: jako krajský zastupitel a jednou jako senátor" (narážka na Drymla, který argumentoval jednacím řádem Senátu)

Vzhledem k tomu, že nejdůležitější bod jednání byl vyřešen v první hodině jednání krajského zastupitelstva, Deník ukončil přímý přenos.
Další informace budou již redakčního charakteru.

Po přestávce zastupitelé volili nové složení rady. Nehlasovali o každém kandidátu jednotlivě, ale odsouhlasili hromadnou volbu v "jednom bloku".

Obměněná rada kraje

hejtman: Lubomír Franc (ČSSD) – kriz. řízení a integr. záchr. systém

1. náměstek: Josef Táborský (ČSSD) – ekonomika a zahraniční vztahy
2. náměstek: Vladimír Derner (KDU–ČSL) – oblast majetkoprávní
3. náměstek: Helmut Dohnálek (SNK–ED) – reg. rozvoj, územní plánování

řadoví radní:
Jana Třešňáková (ČSSD) – zdravotnictví
Josef Ješina (ČSSD) – doprava a silnice
Jiří Nosek (ČSSD) – školství a kultura
Jan Tippner (ČSSD) – životní prostředí a zemědělství
Miroslav Uchytil (KDU–ČSL) – oblast sociální

22/01/09 - TISKOVÁ ZPRÁVA KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE

72 dní Vladimíra Drymla v Radě Královéhradeckého kraje skončilo

Po dvaasedmdesáti dnech dnes skončilo působení Vladimíra Drymla v Radě Královéhradeckého kraje. Krajští zastupitelé jej dnes odvolali z funkce prvního náměstka královéhradeckého hejtmana a krajského radního odpovědného za zdravotnictví. Pro odvolání Vladimíra Drymla hlasovalo 39 krajských zastupitelů, proti byl jeden zastupitel, 5 se zdrželo.

„Pana Drymla jsem vyzval k odstoupení z obou těchto funkcí již 5. ledna a o dva dny později jej k tomu vyzvala i celá krajská rada. Náš kolega přišel kvůli střetu zájmů a svému osobnímu selhání o důvěryhodnost svých kolegů v radě i v očích veřejnosti. Tato kauza trvala kvůli postoji pana Drymla a odváděla pozornost lidí od naší každodenní práce, kterou se snažíme zlepšovat život obyvatel v naše kraji,“ řekl královéhradecký hejtman Lubomír Franc.

Odvolání náměstka Drymla spustilo změny v krajské vládě: prvním náměstkem se dnes stal radní Josef Táborský, historicky první ženou v královéhradecké krajské radě se dnes stala Jana Třešňáková, která bude řídit krajské zdravotnictví.

Po čtyřech letech mají křesťanští demokraté v krajské radě také náměstka hejtmana: tím se stal dlouholetý kritik výstavby administrativního centra Vladimír Derner, který byl zvolen druhým vicehejtmanem. Třetím náměstkem dnes zastupitelé zvolili Helmuta Dohnálka z koaličního SNK-ED. S dovolením náměstků z řad koaličních stran počítadla koaliční smlouva, která vznikla loni v říjnu.

Vladimír Dryml je vůbec prvním politikem, který opustil královéhradeckou krajskou radu v průběhu volebního období. V minulém volebním období zastupitelé jednali o odvolání náměstka hejtmana Miloslava Plasse, kterého zastupitelé ve funkci podrželi.