1. Proč kandiduje do Poslanecké sněmovny?

2. Co nejvíce trápí lidi v kraji?

Jan Hrdina odpovídal v úterý 11. května od 10 do 11:30 hodin.

KTEŘÍ POLITICI BUDOU ODPOVÍDAT NA VAŠE nejen předvolební OTÁZKY?
Čtěte zde.

Proč kandidujete do sněmovny? (red. Deníku)
Poté, co část naší politické reprezentace shodila českou vládu v době předsednictví v Radě EU, řekl jsem si dost. Neustálé levárny, nepoctivost a nečestnost nelze přehlížet a jít jednou za čtyři roky k volbám nestačí. Proto jsem se rozhodl vstoupit aktivně do politiky a to za kraj, kde žiji a který znám.

Jde o republikové volby, přesto – co nejvíce chybí lidem v Královéhradeckém kraji? (red. Deníku)
Našemu kraji chybí rozhodné slovo ve sněmovně. Silně vnímám nedostatečnou dopravní obslužnost, kdy nejen že nemáme dostavěnou, či alespoň pokračující dálnici, ale neřeší se situace v centrech měst, kdy se přetížené kamiony valí ve stovkách obytnými zónami. Samozřejmě to souvisí s obchvaty měst. Necítím také dostatečnou podporu rozvoje venkova a využití jeho potenciálu pro oblast cestovního ruchu.

Jaký je podle vás důvod všeobecné neznalosti o existenci Hradce a vůbec celého kraje v zahraničí, zejména ve státech EU? Proč na sebe kraj nedokáže efektivně upozornit a přitáhnout větší množství turistů, pokud nepočítám ty tradiční návštěvníky hor z Německa, Nizozemska a Polska? (Jožo)
Dle mého názoru je to nedostatečnou propagací našeho kraje v zahraničí a především nevyužitý potenciál našeho kraje. Máme nádhernou přírodu, unikátní památky, přesto to neumíme. Domnívám se, že je to zásluha liknavosti našich zástupců.

Jaký postoj mají VV k ISP v HK (konktrétně Atolu)? (Petra)
Systém, jaký v Hradci nastavil Atol, i nekomunikaci a jeho celkový přístup dlouhodobě kritizujeme. Myšlenka budovat parkovací domy je sice dobrá, ne však způsobem, jakým se to děje u nás.

Kdy si myslíte, že se budeme moci svézt z HK přes Královec až do Svinoústí? (Jožo)
Obávám se, že za velmi dlouhou dobu. Už 15 let dokončujeme dálnici k Hradci. Pozemky za městem ještě nejsou ani vykoupené. V tuto chvíli už jsme měli jezdit minimálně do Jaroměře. Podle mne se může těšit až příští generace.

Proč kandidujete za stranu, kterou řídí soukromá společnost. Jaký je váš vztah s panem Janouškem a Bártou, kteří platí kampaň Věcí veřejných? (Krejcar Lubomír)
Ano, znám tento názor. Věci veřejné však neřídí žádná soukromá společnost, ale její orgány, členové z celé země a naši příznivci – Véčkaři, kterých je přes 17 tisíc. S panem Janouškem jsem se nikdy nesetkal a neznám ho. Teprve nedávno jsem viděl jeho foto v novinách a rozhodně nepatří k lidem, s nimiž bych se stýkal. Pana Bártu znám, je volebním manažerem VV. Je to tvrdý manažer, má však zkušenosti, které nám ve svém volném čase předává. Jako jeden z mála sponzorů politických stran se také otevřeně přihlásil ke sponzoringu. Udělal by toto některý ze sponzorů velkých stran?

Co byste rád dokázal v Poslanecké sněmovně pro Královéhradecký kraj? O co byste se vy sám nejvíce prosadil? Prosím o reálnou záležitost, nikoliv populistickou, jak vyznívá od ostatních stran. (Honza Z.)
Chtěl bych se zasadit o řešení dopravní situace v kraji. Nejen zlepšení komunikací a výstavbu obchvatů, ale také důsledné kontroly přetížených kamionů a dodržování rychlosti v obcích. Budu také podporovat vznik ekofarem, což souvisí s rozvojem agroturistiky. Do třetice mi leží na srdci, jako historikovi, katastrofální stav Braunova betlému v Kuksu, který musíme urychleně řešit. Jinak přijdeme o světový unikát.

Jste rád, že z KHL v HK nejspíše nic nebude? Co si vůbec myslíte o ruské vládnoucí garnituře? Opravdu je tak prozápadní nebo je to další teatrální představení? Jak se vůbec zbavit závislosti na Rusku, viz např. plynové krize? A na koho by se vůbec měla naše zem orientovat? (red. kráceno) (Jožo)
Osobně bych byl spíš rád, kdyby k nám KHL nepřišla. Trochu mne totiž znepokojuje zvýšený zájem Ruska o nás. Hradec mám rád a nerad bych, aby dopadl jako Karlovy Vary. O tom, že by s ruským kapitálem přišlo i ruské podsvětí, nepochybuji. Tvář Salonu republiky by se začala měnit a o to opravdu nestojím. Orientovat bychom se měli především na spolupráci s našimi sousedy a s evropským prostorem, který je nám tradičně blízký. Vždy jsme byli křižovatkou Evropy a v rámci EU bychom měli hrát úlohu zprostředkovatele, jakéhosi diplomata mezi státy.

Co je mottem volebního programu vaší strany? (red. Deníku)
Vrátit do politiky slušnost a fair play. Obměnit politickou generaci, která se za dvacet let nezměnila – proto naše heslo „Konec politických dinosaurů v Čechách“. Chceme efektivně bojovat s korupcí, která prorostla do všech sfér naší společnosti. Jako velice důležité vnímáme snížení deficitu státního rozpočtu a jeho vyrovnání pro budoucí roky. Chceme také nastartovat důležité reformy jako je zdravotnická a důchodová.

Příštím hostem on – line rozhovorů Deníku bude Jan Patzelt ze Strany práv občanů – Zemanovci. Cítíte v něm soupeře? (red. Deníku)
Nejsem zrovna bázlivý člověk. Konkurenci beru jako výzvu a jsem zvědav na výsledek boje. Takže uvidíme…

Kdo je kdo: Povede stranu k volbám:

close zoom_in Mgr. Jan Hrdina, (* 12. 9. 1980 v Kladně), publicista, historik a spisovatel

Absolvoval studium historie a archeologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Vzdělání si rozšířil jednoročním studiem historie na University of Groningen v Nizozemsku. Od roku 2001 působí jako publicista a překladatel a z této pozice se snaží upozorňovat na nepravosti všeho druhu. V současnosti je rovněž redaktorem a fotografem. Publikuje v nejrůznějších magazínech, spolupracuje s Českým rozhlasem, napsal knihu, jinou přeložil a další dvě chystá. Zároveň působí jako odborný konzultant v oblasti historie.

V roce 2009 vstoupil do strany Věci veřejné. Je členem grémia strany a předsedá odborné komisi pro zahraniční politiku.