Šéf záchytky Kyral: Opilci nám hrozí žalobou i pomstou rodiny

Jak se připravuje na nápor silvestrovských opilců?
Pamatuje si nějakou kuriozní situaci?
Zná zaručené "vyprošťováky"?

Vlastimil Kyral odpovídal od 10 do 11 hodin na svém pracovišti.

Dennodenní kontakt s namol opilými kořaly má šéf hradecké záchytky v popisu práce. Ačkoliv tato představa by většinu lidí od podobného zaměstnání spíš odradila, Vlastimil Kyral se mu věnuje už 16 let. „Zvykl jsem si na ledacos. Jsou i horší práce,“ konstatuje.


Kolik u vás koštuje jedna noc? A jak dlouho mě tam případně necháte spát? (Miluna Holcmanová)
Jedna noc je za 15 stovek. Spala byste tady tak dlouho, dokud byste se nezmátořila. Odborně řečeno, do odeznění známek opilosti.

Jaký jste na záchytce měli rekord v opilosti? A hraje v tom roli věk? Jak moc mladý byl nejmladší opilec, kterého jste tam u vás měli na přespání? (Lenka Šašková)
Co se týče rekordu, domnívám se, že to bylo 4,5 promile, pokud jsme byli schopni zjistit. Někteří klienti totiž nejsou schopni dechové zkoušky. Nejmladšímu klientovi bylo tuším 16 let.

Jak dlouho děláte tuhle práci? A není vám to proti srsti? Nemocný člověk za to, jak vypadá, nemůže, ale pozvracený opilec ano. (Miloš S.)
Tuto práci dělám šestnáctý rok. Za tu dobu si člověk zvykne na ledacos. Myslím, že jsou i horší práce. A jen na okraj – kupodivu naši klienti zvrací nepříliš často, čemuž jsme rádi.

Podle čeho se rozhoduje, jestli opilý člověk skončí u vás? (Pavel)
Kromě opilosti nebo i vlivu jiných návykových látek je třeba splnit zákonný důvod přijetí na záchytku - veřejné pohoršení, bezprostřední ohrožování sebe nebo okolí, výtržnost a trestná činnost.

Končí u vás na záchytce asi víc chlapů než žen, ale stejně - jak moc ženských a často tam máte? (Markéta)
Muži sice převažují, ale ženy se také snaží. Je jich tady orientačně asi 15 procent. A jsou mezi nimi i stálé zákaznice.

Vím o jednom incidentu, kdy se k vám kdysi před lety dobývali nějací opilci a mělo tam snad dojít i k fyzickému napadení personálu. Zlepšili jste od té doby nějak bezpečnost na záchytce? (Fantomas)
Tento incident nebyl tak „horký“, jak se zpočátku zdálo. Nicméně důraz na bezpečnost byl zvýšen, a to hlavně z hlediska technického zabezpečení režimu práce.

Nabízejí vám někdy ženy na záchytce místo peněz jiné služby? Přijal jste to někdy? (Alena)
no, nabízejí. Ale asi ne ty, co myslíte. Spíše nám „nabízejí“, že se postarají o to, abychom byli vyhozeni z práce, hrozí žalobou a eventuálně pomstou rodiny.

Říká se, že doktoři v léčebnách pro závislé jsou často sami alkoholici. Co vy a alkohol? Jste abstinent, nebo si taky rád přihnete? A co pijete nejraději? (Anna Novotná)
Tuto informaci nemám… Já sám abstinent nejsem. Dobré pivo ve vhodné chvíli přijde k chuti, ale jak se říká, všeho s mírou.

Který den v roce je na záchytce nejrušnější? Je to při Velikonocích, nebo na Silvestra? (J. Procházka)
Rámcově tyto dny patří mezi kritické. Ale stává se, že v běžný pracovní den je na záchytce víc klientů, než tyto svátky nebo víkendy.

Znáte nějakej zaručenej vyprošťovák? (Kamil)
Vyprošťováků může být více, ale za výsledek se nemůžu zaručit. Může to být hovězí polévka, mléko, kyselé okurky. „Příjemný“, ale nejméně vhodný je způsob „čím jsem zkazil, tím to spravím“.

Proč je jednu dobu v provozu záchytná stanice v Pardubicích a jednou v Hradci? Copak nemůže být provoz v obou? Pak opilé zbytečně policie vozí tam nebo tam… (Kouzelník Čárymáryfuk)
Záchytné stanice v Hradci i v Pardubicích jsou v provozu současně. Pouze v době nutnosti vybírání dovolených se to řeší tímto střídáním.