1. O kterých příbězích z východních Čech bude natáčet?
2. Proč se ve 112 začaly objevovat i příběhy ze Slovenska?
3. Čeká ho nějaká mimotelevizní práce i v Hradci Králové?

Mirek Vaňura odpovídal v pondělí 18. ledna od 10 hodin.

„I když situace vypadá beznadějně, musí se bojovat. A pak se dějí zázraky“

Televizní pořad „112 – V ohrožení života“ si stabilně drží vynikající sledovanost, přesto jeho diváci musejí počítat s dvouměsíční přestávkou. „Rušit se nebude, ale pauza je skutečně v plánu,“ potvrdil autor pořadu a zároveň jeho moderátor, Hradečák Mirek Vaňura.

Čtenáři Hradeckého deníku se při pondělním on–line rozhovoru Vaňury ptali i na jeho rodný Hradec Králové a práci na Slovensku.

Na jaké novinky se diváci 112 mohou v nejbližší době těšit. Co Slovensko? (Vojtěch Bláha)
Tak v úterý odvysíláme speciální díl. Je celý věnovaný „heparinovým vraždám“. Na Slovensku jedu hned v úterý. Bude to už třetí reportáž a máme jich domluveno ještě dost. Chceme mít Stodvanáctku „československou“.

Pamatuju na vaše začátky v hradeckých regionálních médiích. Žijete stále v Hradci? (Zoltán Csomogyi)
Ano, na Hradec Králové nedám dopustit. A v Českém rozhlase Hradec Králové moderuji každý pátek s Ladou Klokočníkovou „Ph-čko“ = Páteční Habaděj = živé vysílání = od 9.00 do 13.00 hodin.

Jsi fešák, Míro. Nevadí ti pracovat se svou ženou? Nelezete si na nervy? (Iva Dušková)
Ne, to fakt neleze. My jsme si to vysnili, pracovat spolu. Jo a dík.

Mirku, už se vám někdo ozval, že jste natočil o jeho rodině něco příliš osobního? Jak na vaše reportáže reagují pozůstalí obětí a blízcí zločinců? (Karel Svačina)
Dáváme si velký pozor. Máme na Nově skvělou paní doktorku, se kterou vše konzultujeme. Nikdy jsme neodvysílali nějaký případ jenom pro senzaci. Vždycky se snažíme ukázat práci policie a pokud možno, aby příběh působil i preventivně.

Nezdá se vám v noci o nehodách a mrtvých? Když tím denně žijete, furt sledujete záběry? Jak se vám spí? (Petra z HK)
Jak už jsem psal, někdy to není jednoduchý. Ale my se snažíme vždycky o pozitivní konec. Myslím, že lidi potřebují vidět, že i když situace vypadá beznadějně, musí se bojovat. A pak se dějí zázraky.

Mirku, jste jezdec jednotlivec, který věří, že má jít za cílem stůj co stůj, nebo jste typ parťáka – pracovat s týmem, za ostatní? (Lojzík Abrahám)
Tak to fakt nevím. Myslím, že vždycky chci jít za svým cílem a nadchnout pro to celý tým! Věřím, že sám člověk dokáže opravdu jen málo. Mimochodem, ve Stodvanáctce mám skvělý tým: Lucku Sehnalovou, Jolantu Przybylákovou, Ivu Knotkovou, Alenu Mrkvičkovou a svoji manželku!

Ahojky Mirku váš pořad se mi moc líbí, ale zaslechl jsem, že se má rušit či snad na nějakou dobu pozastavit? Je tomu tak, či je to jen konkurenční boj? (Kamil)
Jen potvrzuji, že dva měsíce budeme mít pauzu.

Kdy už skončíte s pořadem a uvolníte vysílací místo smysluplnějším tématům? Děkuji za odpověď. (Jenda Benda)
Teď jsem to psal – dva měsíce budeme mít pauzu… Ale myslím, že ukazovat práci záchranářů, hasičů a policistů má velký smysl!

Přeji dobrý den a hned na úvod musím poděkovat za skvělý pořad. Díky vašemu pořadu lidi vidí, že práce zachranářů, hasičů a policistů je těžká mravenčí práce a vy ji ukazujete takovou, jaká opravdu je. Jaká byla vaše nejdramatičtější reportáž a jak se cítíte, když děláte reportáže z věznice s vrahem, a ten se vám zpovídá, jak a proč to udělal. Mimochodem, za tyto reportáže máte můj obdiv a věřím, že váš pořad, který v našich televizích nemá konkurenci, bude snad i v lepším vysílacím čase. Děkuji za odpověď a přeji hodně štěstí a ať se vám daří. (Ladislav)
Moc děkuji! Musím přiznat, že to na mě někdy „padne“. Mám pocit, že všechno je špatně. Ale pak si uvědomím, že my o tom jenom vysíláme. Co by měli řikat třeba právě hasiči nebo záchranáři. Ve věznicích je to „zajímavé“ – ale to je na delší povídání. A jinak díky za přání, ale musím vám napsat, že teď v únoru a v březnu budeme mít pauzu a objevit bychom se měli zase v dubnu. O to víc děkuju.

Chtěla jsem se zeptat, proč jezdíte pořad točit do Hradce? (Petra)
No, jenom do Hradce určitě ne. Snažíme se jezdit po celé republice. Ale je fakt, že v Hradci jsme často. Máme tady hodně natočených materiálů – a taky v Hradci pořád bydlím a do Prahy každý den dojíždím.

Mirek Vaňura

Narozen 27. dubna 1970.
Studoval Lidovou konzervatoř v Hradci Králové, obor hra na saxofon, a střední průmyslovou školu, obor výroba pian, také v Hradci Králové.
Je ženatý, má dvě děti Ondru a Bělu.
Pracoval v TV Nova: Áčko, Občanské judo, Na vlastní oči, 112 V ohrožení života.