1. Co si myslí o Lisabonské smlouvě?
2. Jaký má názor na nového prezidenta EU?
3. Co by v Hradci změnil, kdyby byl primátorem?

Oldřich Vlasák odpovídal na vaše otázky v pondělí 11. ledna od 10 do 11.30 hodin.

„Kontinentální hokejová liga v krajském městě? Proč ne, Hradec by ji zvládl,“ odpověděl europoslanec Oldřich Vlasák jednomu ze čtenářů při on–line diskuzi. Další tazatelé chtěli znát Vlasákův názor například na Lisabonskou smlouvu, současné vedení Hradce Králové i na to, kolik takový europoslanec potřebuje asistentek.

Jako bývalý primátor Hradce, co považujete za své nejlepší kroky v této funci? V čem jste městu podle vás prospěl a co se naopak dalo udělat lépe? V jakých letech jste vůbec v HK přesně primátoroval… (Marcel)
Primátorem města jsem byl od roku 1998 do roku 2004, kdy jsem na funkci primátora díky zvolení do Evropského parlamentu rezignoval. Dle mého názoru největším vkladem bylo vypracování základních dokumentů města, jako jsou územní a strategický plán. Podařilo se nám také vykoupit mnoho pozemků v intravilánu obce, které se nám v současnosti velmi hodí, včetně získání letiště do našeho majetku. Pak se samozřejmě jedná o investiční akce, kterých bylo velké množství.

Nemůžu si pomoct, ale EU mi připadá absolutně nepružná pro případ nějaké reálné vojenské hrozby. Vím, není to vojenská aliance, ale kde by byla naše bezpečnost, kdybychom nebyli v NATO spolu s USA. (Pavel Císař)
Naprosto s vámi souhlasím. Vždy jsme prosazovali a budeme prosazovat úzké napojení na NATO bez ohledu na to, jak se bude vyvíjet projekt společných obranných sil EU.

Jak často jezdíte do Bruselu? A máte řidiče? jak dlouho trvá cesta? (Pavlína Peterková)
Do Bruselu létám třikrát za měsíc a do Prahy na letiště jezdím svým autem. Řídím si sám. Cesta z Hradce do Prahy trvá dvě hodiny, let jednu hodinu 15 minut a potom taxikem 30 minut do parlamentu.

Nemyslíte si, že podpisem Lisabonské smlouvy došlo k nabourání suverenity českého státu? (Jana Nováková)
Ano, máte pravdu. V zájmu větší akceschopnosti jsme část státní suverenity převedli na evropské orgány. Je třeba si také uvědomit, že rychlejší reakce v oblasti obchodu, ekonomiky, bezpečnosti (terorismus) byly nutností. Evropská unie musí v současném globalizovaném světě hrát roli mocnosti. A k tomu moderní prvky řízení nutně potřebuje.

Blíží se komunální volby. Neuvažujete o tom, že byste znovu kandidoval na primátora města? Divíšek to nezvládá. (Hradečák)
Přiznám se, že jsem o této možnosti párkrát uvažoval. Hradec mi prostě přirostl k srdci. Bohužel se tyto funkce nedají kombinovat, a proto se snažím, aby se na kandidátku ODS do komunálních voleb dostali ti nejlepší. Co se týče plnění volebního programu, má Otakar Divíšek určitě pozitivní saldo.

Co si myslíte o současné vládě a ministru Janotovi? Myslím, že pracují velmi dobře, ale nemají oporu v poslancích, a tak nemohou prosadit nutné reformy. (Škoda)
Ano, i já nemám v současné vládě mnoho výhrad. Osobně bych šel ještě do větších škrtů a věřím, že po intenzivních jednáních s poslanci by to nakonec mohlo projít. Na reformy si ale musíme počkat až po volbách. Sledujme proto velmi pečlivě volební programy, protože na sliby si musíme někde vydělat.

Která česká politička se vám líbí tak, že byste si ji bral sebou na služební cesty do Bruselu… (Pepa z Depa)
Rád bych se s takovou političkou seznámil.

V médiích se objevila informace o tom, že Hradec by mohl hrát Kontinentální hokejovou ligu. Co na to jako bývalý primátor říkáte? Je to reálné? (Zoltán Csomogyi)
Určitě je to reálné. Záleží na rozhodnutí hlavně ruských sponzorů. Město i klub jsou na spolupráci připraveni. Pro Hradec i ČR by se jistě jednalo o zpestření sportovní nabídky. Rozhodnutí by mělo padnout do konce února.

Jakou máte rád kuchyni? Většinu času asi trávíte v Bruselu a říká se, že belgická kuchyně zrovna neoplývá lahůdkami, které „sedí“ českým jazykům… (Petra Zvědavá)
V Bruselu si velmi rád dávám ryby. Přiznám se, že dary moře mne až tak moc nelákají. Po týdnu se opravdu velmi rád vracím domů, na „hotovky“ a českou kuchyni.