Dopravní odborníci se děsí výrazného zhoustnutí dopravy především na hradeckém okruhu od soutoku až po Brněnskou třídu a v části Moravského Předměstí (více najdete zde).

„Uvidíme, jaký nápor to bude. Semafory jsou seřízené, značení je zkontrolováno. Některé hradecké komunikace budou určitě zatíženější, ale co to s dopravou přesně udělá, zatím nevíme,“ uvedl komisař dopravního inspektorátu hradecké policie Lubomír Šitina. Z toho důvodu dopravní policie zesílí dohled nad dopravní situací v kritických místech.

Poslední přípravy na atak tisíců aut z jihu se prováděly na křižovatce u soutoku ještě ve čtvrtek. Správci komunikace upravovali vodorovné dopravní značení na vozovce. Ve směru od Pardubic budou pro odbočení vpravo k nemocnici dva jízdní pruhy, stejně jako v opačném směru.

Nárůst dopravy se zřejmě projeví také ve zpoždění některých linek městské hromadné dopravy. „Na okruhu u fakultní nemocnice dochází k několikaminu­tovému zpoždění ve špičkách už nyní a lze očekávat, že situace se ještě zhorší,“ řekl Leo Sedláček z hradeckého dopravního podniku. Žádná opatření však dopravce nechystá, stejně by neměla smysl. Posilové vozy by totiž rovněž uvízly v kolonách, protože jsou účastníky silničního provozu jako kterékoliv jiné vozidlo.

Dopravní špunt se uvolní v pátek ve 13 hodin. Obří křižovatka v Opatovicích a čtyř〜proudé přivaděče napojí Hradec a Pardubice na nedalekou pražskou dálnici D11.

KAMIL DUBSKÝ