Krajské město připravuje vyhlášku zakazující požívání alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích. A to i přesto, že v některých jiných sídlech podobná nařízení napadl soud.
„Zkusíme to. Například v Ústí nad Labem vyhlášku někdo skácel, ale účel plní,“ řekl nám primátor Otakar Divíšek. Radnice podle něho nechce nečinně přihlížet tomu, jak si na některých místech dělají skupinky různých individuí opilecké dýchánky. Týká se to přitom i centra krajské metropole, například Eliščina nábřeží nebo náměstí 28. října. „Nevadí nám jen samotné pití na veřejnosti, ale také jevy s tím spojené, například rušení nočního klidu, drobná kriminalita nebo nepořádek. Ráno se tam válí lahve a krabice od vína,“ doplnil mluvčí magistrátu Václav Svoboda.
Chystanou vyhláškou se zabývalo také včerejší jednání rady města. Doporučila řediteli městské policie zapracovat do návrhu připomínky veřejnosti i odborníků. Návrhem vyhlášky by se orgány města mohly zabývat v zimě a lze předpokládat, že platit by mohla začít na jaře. „Není důvod spěchat. Problémy s pitím na veřejných prostranstvích jsou především v letním období,“ uvedl mluvčí Svoboda.

Hradec chystá zákaz pití alkoholu na veřejných místech

Královéhradecká radnice připravuje vyhlášku o zákazu pití alkoholu na některých veřejných místech, která by měla pomoci v boji s bezdomovci. Pravidelně popíjejí například na náměstí 28. října a svým chováním obtěžují kolemjdoucí. Vyhláška by měla platit již před vánočními svátky, řekl dnes novinářům primátor Otakar Divíšek.

"Občané si stěžují, že na mnoha místech v Hradci Králové se shlukují některé skupinky lidí, které požívají alkohol a poté se tam dějí nepřístojnosti. Právě to se pokusíme vyhláškou omezit," řekl Otakar Divíšek. Potíže s popíjením alkoholu na veřejnosti jsou také na Eliščině nábřeží nedaleko budovy Muzea východních Čech a na dalších místech v centru města.

Strážníci městské policie podle primátora Divíška nemají nyní příliš možností, jak proti opilcům na veřejném prostranství zasáhnout. "Nová vyhláška by měla umožnit uložení sankcí a také vykázání z určitých míst," řekl Otakar Divíšek. Radnice chce předložit návrh vyhlášky komisím místní samosprávy, které by se mohly vyjádřit k jednotlivým oblastem, kde by zákaz konzumace alkoholu měl platit.

Podobnou vyhlášku přijalo například také Ústí nad Labem, podle ministerstva vnitra však město překročilo své pravomoci a mělo by svou vyhlášku zrušit. Zákon podle ministerstva umožňuje omezení pití alkoholu na veřejnosti pouze při konání kulturních, společenských nebo sportovních akcích přístupných veřejnosti. "O problémech s vyhláškou v Ústí víme, ale půjdeme do toho i s rizikem, že vyhláška může být zrušena," řekl primátor Divíšek. (zr)