„Josef Colloredo Mansfeld měl židovskou matku a nacisté ho za okupace vnímali jako nepřítele. Navíc ale u sebe za okupace skrýval i britské letce. Doklad jsem měla i v ruce,“ komentovala Růžena Valášková, zástupkyně Cristiny Colloredo Mansfeldové jen část nových zásadních zjištění, která podle Colloredů dokazují, že opočenský zámek patří jejich rodu.

Rychnovský Okresní soud Deníku potvrdil, že bude ve středu v 10 hodin rozhodovat o obnovení procesu, který se týká právě národní kulturní památky.

I opočenský starosta Štěpán Jelínek o snaze obnovit proces již slyšel. „Vím, že o tom má rozhodovat rychnovský soud. Já od počátku zastávám jednotný názor, který nehodlám měnit, že zámek by měla dostat zpátky Kristina Colloredo Mansfeldová,“ reagoval na dotaz Štěpán Jelínek s tím, že ho o tom přesvědčila i zkušenost v předchozích letech. Když soud původně rozhodl, že zámek patří Colloredům, spolupráce s městem byla na velmi dobré úrovni. „Teď jsem se navíc dozvěděl, že na zámek byl ze strany státu vydán stop stav na finance, což je velmi nešťastné,“ pokračoval starosta, který je pro otevření procesu, ale bojí se, že to bude opět trvat dlouho. Předchozí soudy se totiž táhly čtrnáct let.

Vedoucí správy zámku Josef Jirák také o snaze obnovit soud slyšel, ale považuje to za čistě účelovou záležitost. „Pokud vím, tak za celou dobu, co se táhly soudy, právníci Colloredů s tímto faktem nepřišli. Nic bližšího o tom nevím a jsem zvědavý, jak se k tomu postaví soud,“ míní Jirák, který však stop stav na finance nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. „V současnosti probíhá údržba, jak má. Jestli je to však něco nového, nevylučuji to,“ dodal vedoucí správy zámku, který se stejně jako opočenský starosta obává dlouhotrvajícího soudu, což národní kulturní památce neprospívá.

Kristinu Colloredo Mansfeldovou se včera nepodařilo sehnat, protože odjíždí do Švédska, a tudíž ani nebude přítomná u soudu.