To v praxi znamená, že si Malšovice od prachu a písku neodpočinou ani následující týdny, jenom bourání bude podle Martina Nováka z hradeckých technických služeb trvat do 15. října. Momentálně tam tedy zasahuje „demoliční četa". Stavbaři sundávají starou střechu, opravy rozbitého „náměstíčka" přijdou na řadu později – před prvními mrazy.  „Strháváme dřevěné palubky, které už začaly hnít, střechou totiž zatékalo. Objekt kompletně nově zastřešíme a postupně se vrhneme i na opravu zpevněných ploch," potvrdil Martin Novák z Technických služeb Hradec Králové.

Komise místní samosprávy ale upozorňuje, že v momentě, kdy pracovníci technických služeb kompletně sundají střechu, přijde areál Malšovická o jakýkoli zdroj veřejného osvětlení. „První, co nás napadlo, bylo – vždyť tady bude úplná tma! Upozornili jsme na to technické služby i magistrát, aby dočasně zajistily nějaký náhradní zdroj světla. Když si uvědomíte, v jakém stavu jsou tam ty chodníky, tak uznáte, že na chůzi potmě to není," říká předseda komise Vladimír Krupka.

V areálu starého nákupního centra to přitom žije, sídlí tam drobné obchody, restaurace a hlavně pošta. Všechny tamní služby ale budou moci občané podle magistrátu navzdory opravám využívat dál. „Slíbili nám, že tu nechají pro lidi nějakou cestičku, aby se sem v pořádku dostali," uklidňuje za poštu v Mrštíkově ulici  Zuzana Šafrová.

Město za rekonstrukci zaplatí čtyři a půl milionu korun, úplně hotovo by mělo být na začátku listopadu. Zhruba ve stejnou dobu by měli stavbaři nadobro opustit i křižovatku U Husa, kde se ještě dodělávají chodníky.

Na novou tvář areálu Malšovická se místní těší

Hradec Králové - Podle průzkumu Deníku obyvatelé Malšovic rekonstrukci vítají: „Mám z toho radost, opravu si to tady už opravdu zaslouží. Každý, kdo sem přijde, musí na první pohled vidět, že je ten prostor v dezolátním stavu. Že to tu bude vypadat jako na staveništi, mi nevadí, každá rekonstrukce zkrátka nějak omezuje a tady už je to opravdu potřeba," svěřila se Bára Vošoustová.

Důchodci brkají

Rekonstrukci se nebrání ani studentka Aneta, v průběhu částečné demolice areálu se ale strachuje o svoji babičku: „Oprava je nutná, ale trochu se bojím o starší lidi tady, většina si tudy chodí na poštu pro důchod, včetně mojí babičky, a brkají tu po tom hrozném betonu už teď, natož když to tu rozkopou."

Michaela Zumrová